20.03.2019 - Tekkeköy Gündem

200 Yıllık Camii Restore Ediliyor

  • 13 Haziran 2016
  • 0 YORUM
  • 300 KEZ OKUNDU
200 Yıllık Camii Restore Ediliyor

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Tekkeköy Balcalı Mahallesindeki tarihi ahşap camiinin turizme kazandırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.
İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan ilçenin bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını ve bu tarihi yapıların gün yüzüne çıkartılması için çalışma başlattıklarını dile getiren Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar “Tekkeköy, Samsun’un tarihi yapılar bakımından en zengin ilçelerinden biri durumundadır. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçenin tarihi MÖ 10 bin ila 60 bin yıllarında Tekkeköy mağaralarındaki Karadeniz bölgesindeki ilk yerleşimiyle başlamaktadır. Bölgede yaşayan tüm uygarlıklar yaşam şartları ve hayat koşullarına göre çeşitli eserler ortaya koymuşlardır. Bu eserlerin bir çoğu zamana meydan okuyarak halen sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır. İlçe içerisinde bulunan bu bir birinden güzel ve özel tarihi yapıların gün yüzüne çıkması ile turizm gelirlerimiz artacak ve ilçemizdeki hareketlilik katlanarak ekonomik kazanca dönüşecektir.İlçemiz balcalı mahallesinde bulunan ve yıllara meydan okuyan camimizi turizme kazandırmak için çalışma başlattık. Bu camimiz 1800’lü yıllarda tamamen ahşaptan yapılmış. Görünümü ve yapısı ile ziyaretçilerini büyüleyen muhteşem bir eser. Bu camimizin koruma kurulu tarafından tescil işlemleri tamamlanmış durumda. Bölge halkının gözü gibi bakıp koruduğu tarihi caminin en kısa zamanda aslına uygun restore edilmesi için tümçalışmaların startını verdik. Camimizin üst çatı kısmı delinmiş olması nedeniyle yağmur suları içeriye akmaya başlamış. Buda tamamen ahşap olan tarihi camimize zarar vermeye başlamış. İçeriye giren suyun kesilmesi ve tavanının geçici olarak örtülmesi için gerekli birimlere talimat verdik. Bu tarihi yapının restorasyon işlemleri tamamlandığında inanıyorum ki yerli yabancı binlerce kişi burayı ziyaret etmeye akın edecek. Ayrıca restorasyon işlemlerinin ardında camizi ibadete de açılmış olacağız. Tarih, turizm, kültür ve doğa kenti ilçemize yeni bir tarihi yapıyı kazandırarak, turizimde ilçemizi Karadeniz bölgesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birihaline getirmek en büyük hedefimiz olacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
200 Yıllık Camii Restore Ediliyor başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

200 Yıllık Camii Restore Ediliyor ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ