18.04.2019 - Tekkeköy Gündem

2017 Tarım Destekleri Açıklandı

  • 19 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 324 KEZ OKUNDU
2017 Tarım Destekleri Açıklandı

Merakla beklenen 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar resmi gazetede yayınlandı. Ödemeler 2018 yılından itibaren ödemeler gerçekleştirilmeye başlanacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında açıklanan rakamlara göre arpa, çavdar, buğday ve yulaf için dekar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 17 lira destek verilecek.

Çeltik, pamuk için dekar başına 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 40 lira, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira destek veriilecek.

Aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 15 lira, fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 9 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 13 lira destek verilecek.

2017 Fındık Desteği

Yayınlanan destek rakamları içerisinde fındık da yer aldı. Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği, havza modeli kapsamında belirlenen yerlerde gerçekleştirilen üretimde dekara 170 lira olarak ödenecek.

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık alanında, programlı aşıları tamamlanmak şartıyla 4 ay ve üzeri buzağı için 350 lira, malak için 150 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, malak için 400 lira, yurtiçinde üretilen ve döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağıları ile Bakanlıktan izinli olarak üretilen embriyolardan doğan buzağılar için ilave 50 lira, anaç mandalara 250 lira, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalara 400 lira destek ödenecek.

Arı yetiştiricilerine de arılı kovan başına 10 lira, ana arı için 15 lira, damızlık ana arı için ise 40 lira destek verilecek.

Açıklanan gelirlerden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olanlar yararlanabilecek. Destekler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Tekkeköy Tarım müdürlüğüne veya diğer il/ilçe tarım müdürlüklerine gidebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
2017 Tarım Destekleri Açıklandı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

2017 Tarım Destekleri Açıklandı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ