22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

30 Bin Tl Hibe, Bafra’da 4.Ekolojik Yaşam Ve Tohum Takası Şenliği

Emre Uzun

Yazarın şu ana kadar yazılmış 6 makalesi bulunuyor.
  • 09 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 407 KEZ OKUNDU

Genç çiftçi 30 bin tl destek başvurularında sona gelindi.13 Nisan’da başlayan başvurular bu hafta sona eriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konan proje kapsamında 2016 yılında Genç Çiftçilere hibe desteği verilecek. Genç çiftçilere alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla 13 Nisan tarihinde başlayan hibe 12 Mayıs da son bulacak. Başvuruların başlamasından sonra Tarım Bakanlığına rekor düzeyde başvuru yapıldığı öğrenildi. Nisan ayının başlarında başlayan başvurular mayıs ayının ilk haftasında sona erecek. Yaklaşık olarak bir ay süren başvurular 12 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek. Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklemesi amacıyla oluşturulan proje yoğun ilgi görüyor.
GENÇ ÇİFTÇİ 30 BİN TL HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
Genç çiftçi desteği başvuruları devam ediyor. GTHB tarafından genç çiftçilerin istihdama katkısı ve gelir düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla başlayan hibe desteği projesininin son günü 12 Mayıs 2016 . Kırsal alanda yaşayan genç çiftçileri desteklemek amacıyla oluşturulan 30 bin liralık hibe desteği ödemesi projesinin başvuruları 13 Nisan 2016 Çarşamba günü başlamıştı.
30 BİN TL HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan GTHB hibe projesi ve söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık il veya ilçe Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.
BAKAN SN. FARUK ÇELİK GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İÇİN BAŞVURU YAPAN KİŞİ SAYISINI AÇIKLADI
Hibe başvuruları ile ilgili olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik genç çiftçi hibe başvuruları ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada; internet üzerinden yapılan başvuru sayısının 370 bine ulaştığını, evraklarını GTHB il ve ilçe müdürlüklerine teslim edenlerin sayısının 135 bin’e yaklaştığını dile getirdi. Başvuruların çok büyük bir çoğunluğunun hayvansal üretim odaklı olduğunu dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik , 5 bin 700 genç çiftçi adayının ise bitkisel üretim projelerinin desteklenmesi için başvuru yaptığını belirtti.
SAMSUN’DAN 30 BİN TL HİBE PROGRAMINA 6 BİN 725 KİŞİ BAŞVURDU
AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, “Seçim vaatlerimiz arasında yer alan genç çiftçilere 30 bin TL hibe programına, Samsun’dan 6 bin 725 kişi başvurdu” dedi.
AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, kurum ve kuruluş ziyaretleri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven’i ziyaret etti. Göksel, “Seçim vaatlerimiz arasında yer alan genç çiftçilere 30 bin TL hibe programına, Samsun’dan 6 bin 725 kişi başvurdu” dedi.
AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Gökse ve beraberindeki heyet, kurum ve kuruluş ziyaretleri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven’i ziyaret etti. Göksel, ziyarette Samsun’daki gıda, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve yatırımlar hakkında Güven’den bilgi aldı. Göksel, AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan, ‘Genç Çiftçilere 30 bin TL Hibe Desteği’ vaadinin uygulamaya konulduğunu, bu kapsamda Samsun’dan 6 bin 725 kişinin başvurusunun alındığını söyledi.

“YEM VE GÜBREDE KDV’Yİ KALDIRDIK”

‘Genç çiftçilere 30 bin TL Hibe Desteği’ hakkında bilgi veren AK Parti İl Başkanı Göksel, “Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla planlanan destek projesi kapsamında, Samsun’dan 6 bin 725 başvuru alındı. Programa, 18-40 yaş aralığındaki genç çiftçi ve adayları başvurdu. Bu başvurular, bakanlıkça değerlendirilecek ve genç çiftçilerimiz hibelerini alacaklar. Bunun yanı sıra, tarım ve hayvancılık sektörünün temel girdilerinden olan yem ve gübredeki KDV kaldırıldı. Bunlar, en önemli vaatlerimiz arasında yer alıyordu ve bu vaadimizi de gerçekleştirdik. Hayırlı uğurlu olsun. Bu iki vaadimizi de hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu.

Genç Çiftçilere hibe desteği nasıl verilecek?
Valilik Makamının oluru ile vali yardımcısının başkanlığında, bakanlık il müdürü, il müdür yardımcısı ile defterdarlık, il milli eğitim müdürlüğü, il çalışma ve iş kurumu müdürlüğü, ziraat odası başkanlığı ve ticaret borsası temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik komisyon tarafından yapılan değerleme sonrasına verilecek.
GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
30 Bin tl’lik hibe başvurusu yapmak için öncelikle T.C. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi sayfasında giriş yapılır. Ve aşağıda belirtilen adımlar uygulanır.

1.Adım: Çiftçi Bilgileri : Yeni başvuru sayfasında ilk adım olan Çiftçi Bilgileri bölümünde TC Kimlik No, Adı Soyadı, Baba Adı ve Doğum Tarihi bilgileri otomatik olarak Mernis’ten gelmektedir. Üyelik esnasında girmiş olduğunuz için Telefon ve E-Posta bilgileri de otomatik olarak gelecektir.
2.Adım: Proje Bilgileri: Başvuru işleminin ikinci adımı olan Proje Bilgileri bölümündeki bilgileri doldurunuz.
3. Adım: Gider Kalemi: Başvuru işleminin üçüncü adımı olan Gider Kalemleri bölümünde Tavsiye Projelerden birisini seçebilir ya da kendi projenizi oluşturabilirsiniz.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçi projelerinin desteklenmesiyle ilgili hazırlanan Uygulama Rehberine ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği olarak bilinen projenin Uygulama Rehberi yayımlandı.
Söz konusu Karar doğrultusunda çıkarılan Tebliğ uyarınca hazırlanan Uygulama Rehberine göre, bu projeden yararlanacak olan genç çiftçilerimiz, Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabilecekler. Proje için gerekli olan bilgiler, Bakanlığımız personelince hazırlanan program (gencciftci.tarim.gov.tr) içerisinde bulunmakta olup bir proje hazırlatılmasına gerek olmaksızın bu adres üzerinden başvuru yapılabilecek. Başvurular 12 Nisan 2016 tarihinden itibaren bu yazılım programı üzerinden alınmaya başlanacak.
GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARINDA ÜCRET ALINMAYACAK
Genç çiftçilere 30 bin tl hibe desteği projesine başvurularda, dosya hazırlama ve proje hazırlama ücretleriyle ilgili kamuoyunda dolaşan söylentilere inanılmaması gerekiyor. Bu proje kapsamında genç çiftçilerden ne dosya parası ne de bir proje hazırlama ücreti alınmayacağı gibi piyasada böyle bir proje hazırlatılmasına da gerek bulunmamaktadır.”
GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURUSU YAPACAKLAR “DOLANDIRICILARA DİKKAT”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın genç çiftçilere destek projesi başvurularının başlamasının ardından söz konusu hibe kredisi için dolandırıcıların ortaya çıktığı iddiası gündeme geliyor. Bu iddiaya göre, genç çiftçilere “Destek Kazanma Garantisi” altında yanaşmaya başlayan dolandırıcıların genç çiftçilere hibe desteğini %100 kazandıracaklarını fakat bunun için belirli bir miktar para talep ettiklerini dile getiriyorlar.
HİBE DESTEĞİ ALACAK GENÇ ÇİFTÇİLER PARANIZI DOLANDIRICILARA KAPTIRMAYIN!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine kimsenin taviz vermemesi gerektiği ve kesinlikle başvuruların düzgün ve usulüne uygun şekilde ilgili birimlere genç çiftçi vatandaşlar tarafından şahsen yapılmasının faydalı olacağı belirtiliyor. Destek başvuru işlemleri için genç çiftçilerden hibe başvurularında hiçbir ücret istenmiyor! Bazı kimselerin “Destek Kazanma Garantisi” adı altında ücret aldıkları öğrenildi.
GENÇ ÇİFTÇİLERDEN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK
30 Bin tl hibe desteği başvuruları ilgili herhangi, bir ücret talep edilmeyeceğini vurgulayan Çolakoğlu, “Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formların tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında bakanlık tarafından hazırlanan uygulama rehberinde belirtilecek, başvuru süresi otuz gündür. Projeler vali yardımcısının başkanlığında oluşturulan genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecek, il-ilçe müdürlüklerine başvuru yapan çiftçilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL HİBE ŞARTLARI
Genç çiftçileri desteklemek, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdama katkı payını sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği başvuru şartları şu şekilde;
Kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kişiler.
Nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ve 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yer alan çiftçiler.
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.
• Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.
• Okur-yazar olmak.
• Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.
• Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
• Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.
• Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.
• Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek. Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.
• Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.
• Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak. Herkese 30 bin lira verilmeyecek.
• Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapılacak.

30 BİN TL HİBE DESTEĞİ İÇİN HANGİ PROJELER KABUL EDİLECEK?
• Hayvansal üretime yönelik;
• Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini,
• Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini,
• Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini,
• Bitkisel üretime yönelik;
• Kapama meyve bahçesi tesisi projelerini,
• Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini,
• Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini,
• Kültür mantarı üretimi projelerini,
• Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;
• Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeleri,
• Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri,
• Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projelerini kapsıyor.
GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Başvuru yapacak genç çiftçilerde aranan şartlar
Bu Tebliğ kapsamında başvuru yapacak genç çiftçilerde aşağıdaki şartlar aranır:
• a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b) Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.
c) Okur-yazar olmak.
ç) Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.
d) Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.
e) Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
f) Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.
HİBE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
– Nüfus cüzdanı fotokopisi.
– Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
– Başvuru dilekçesi.
– Proje tanıtım formu.
– İmzalı taahhütname.
– Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
– Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
– Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
– Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
– Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.
Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
– Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
– Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
* Proje KDV hariç hazırlanır ve hibe ödemesi buna göre yapılır.
GENÇ ÇİFTÇİ HİBE BAŞVURU YERİ
Hibe Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.
Hibe Başvuru aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
a) Nüfus cüzdanı fotokopisi.
b) Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
c) Ek-1’de yer alan başvuru dilekçesi.
ç) Ek-2’de yer alan proje tanıtım formu.
d) Ek-3’te yer alan imzalı taahhütname.
e) Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
f) Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
g) Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
ğ) Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
h) Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.
(2) Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
a) Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
b) Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
(3) Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formlar bu Tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanacak uygulama rehberinde belirtilir.
GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE GERİ ÖDEME VE YAPTIRIMLAR
Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak ödeme tarihinden itibaren hesaplanan kanunî faizi ile birlikte anılan Kanun hükümlerine göre geri alınır.
Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulurlar.
İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere bu Tebliğle belirlenen destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen genç çiftçiler, beş yıl süreyle Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereğince hiçbir destekleme programından yararlandırılmazlar.
Programdan sağlanan malların mülkiyeti
Genç çiftçi, hibe sözleşmesi kapsamında hibeye esas proje içeriğindeki alımları ve amacını, ödemenin yapılmasından sonra iki yıl süre ile değiştiremez. Bu amaçla, il/ilçe müdürlükleri yılda en az bir kere olmak üzere proje faaliyetlerini yerinde kontrol eder ve tutanağa bağlar.
GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ
MUŞ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verileceğini söyledi. Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin uygulama tebliği ve rehberin yayımlandığını belirterek, genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verileceğini söyledi. Başvuruların kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen gerçek kişiler tarafından yapılabilecek” dedi.
Genç çiftçilere hibe desteği uygulamasına hangi projelerin kabul edileceği ile ilgili detaylı açıklama yapan Çolakoğlu, “Başvuruda bulunmak isteyen genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapması gerekiyor. Tebliğ kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı ve ipekböcekçiliği, meyvecilik, fide, fidan ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konularındaki projeler için başvuruda bulunulabilecek” ifadelerini kullandı. Bu arada dün gerçekleştirilen şenliğe değinmeden edemeyeceğim.
BAFRA’DA “4. EKOLOJİK YAŞAM VE TOHUM TAKASI ŞENLİĞİ” YAPILDI

Samsun’un Bafra ilçesinde Bafra Sürmeli Mahallesi(köyü) Derneği (SÜR-DER) tarafından organize edilen ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversites i(OMÜ), Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi, Bafra İçin Hepimiz Platformu ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği’nin desteklediği “4. Ekolojik Yerel Tohum ve Yaşam Şenliği”nde köylerden getirilen organik tohumlar takas edildi.
Sürmeli Mahallesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan şenlikte vatandaşlar hem alışveriş yaptı, hem de stantları gezerek bilgi sahibi oldu. Tohum takas şenliğine gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin, İl Jandarma Komutanı Ercan Yahşi, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin stantları gezerek bilgiler aldı. SÜR-DER Başkanı Süleyman Özata açılış konuşmasında, “Bizim buradaki hedefimiz mevcut arazilerimizi organik tarıma açmaktı. 4 yıldır sürdürdüğümüz bu çabalarımız meyvesini verdi. Mahallemizde 26 tane organik tarım müracaatı var. Bunlardan 4 tanesi belgelerini aldı, 22 tanesi geçiş döneminde. Bizim amacımız bu ürünleri köyümüzde yetiştirip köyümüzde pazarlamak ve aynı zamanda köyümüzü ekolojik turizme açmaktır. Önümüzdeki haftalarda köyümüzde Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği de vereceğiz. Bunun hazırlıklarını da yaptık. Bizim gayemiz mevut olan iklim şartlarının değişimi ile sağlıkta artan hatalar, teknik durumlarla beraber bu hataları sağlıklı gıdalar ile bunları durdurabilmek. Gayretimiz bunun içindir, biz buna inandık, köylümüz de inandı. Herkes bu işin üzerine eğiliyor. Bu günkü kalabalık da bunu gösteriyor” dedi.
Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Burada bulunan çiftçilerimize gerçekten şunları önermek istiyorum. Belki ilk anda zor gelecek ama ülkemizde ve dünyada YDO’lu kanser üreten diyelim, sağlıksız beslenme noktasına gelindi açıkçası. Bu anlamda burada organik tarıma geçiş noktasında herkesin buraya bir adım atması en azından Sürmeli ve çevresindeki mahallerin bu işe ağırlık vermesi Bafra’da bu işin daha çok büyümesine vesile olacak. Bu güzel örnekleri gördüğümüzde ülkenin diğer bölgelerinde de belki Samsunumuzun diğer ilçelerinde de bu çalışmalar örmek alınacaktır. Dolayısıyla hem sağlıklı beslenme sağlıklı bir ortama kavuşma adına yapılan işler gerçekleşecek. Bu noktada gerçekten Ali Kemal hocama da teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, “Organik beslenme diyoruz. Organik olanları yetiştirmenin ayrı bir ortam gerektirdiği, ayrı bir tarımsal alan gerektirdiği, biyolojik ortam gerektirdiği, özellikle tarımsal alanların kirlenmesinden uzak tutulması gerektiğini mutlak şekilde değerlendirmişiz. Onu da düşünün koskoca Samsun’da küçük bir köye sığdırmışız. Maalesef çok az yerlerde organik ürünler yetiştiriliyor. Ama bilin ki bu iş bundan sonra daha da cildiye alınacak. Özellikle de ürettiğiniz ürünler daha da fazla satılacak. Bu güzel etkinlik için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Emeği geçen , desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Böyle programların Tarım ve Organik Tarımın geleceği açısından umut verici çok iyi programlardır. Bu arada Samsunumuzun tanıtımına , ekolojik turizmin ve Organik Tarımın Samsunda gelişmesine ve tanıtımına katkısı çok büyüktür. Çok güzel bir organizasyon oldu , emek ve destek verenleri n ellerine yüreklerine sağlık , kutluyorum.Sloganımız neydi; temiz hava, temiz toprak, temiz çevre ve tertemiz bir gelecek için ORGANİK TARIM!
Emre UZUN
ORGANİK TARIM TEKNİKERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
30 Bin Tl Hibe, Bafra’da 4.Ekolojik Yaşam Ve Tohum Takası Şenliği başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

30 Bin Tl Hibe, Bafra’da 4.Ekolojik Yaşam Ve Tohum Takası Şenliği ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.