24.04.2019 - Tekkeköy Gündem

4,5G Tekkeköy’e Ne Katacak?

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 30 Mart 2016
  • 0 YORUM
  • 529 KEZ OKUNDU

Sıklıkla reklamları yapılmaya başlanan 4,5G 1 Nisan 2016 itibariyle kullanıcıların hizmetine sunulacak. Peki 4,5G Tekkeköy’de ve Türkiye’de ne değiştirecek?

Doğruyu söylemek gerekirse 4,5G’nin Tekkeköy’e çok büyük yenilik veya gelişme katmasını beklemek hayalperestlik olur. Bu yazımda bunların sebeplerini ve 4,5G’nin değiştireceklerinden bahsedeceğim. Yoğun reklam kampanyaları uygulanan kampanyalarla kandırılmamanız için yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle söylenmesi gereken konu 4,5G kablosuz destekli bir teknolojidir ve ev telefonlarına bağlı olarak kullandığınız internet bağlantılarında genel olarak bir değişim olmayacaktır. Sadece kırsal bölgelere internet erişiminin hızlı bir şekilde ulaştırabilmesine olanak sağlamaktadır ki bu da çok yüksek maliyetler gerektirdiğinden operatörler bu konuda tatmin edici (Tekkeköy’ü dahil eden) bir çalışma yapmadı. Özetlersek bilgisayardan kullandığınız internette değişiklik beklemeyin. Bilgisayardan kullandığınız internetin hızı fiber altyapısı ve adsl bağlantı noktalarına göre değişmeye devam edecek.

Telefon kullanımlarında internet hızları oldukça yükselecek ama sadece 4,5G teknolojinin kullanıldığı yerlerde bu hız kullanılabilecek. Tıpkı 3G’nin Tekkeköy’ün belli bölgelerinde kullanılabiliyor olması gibi 4,5G de sadece kısıtlı bölgelerde kullanılabilecek bu teknolojiye ulaşmayan bölgelerde yine aynı hızda girmeye devam etmek zorundasınız.

Reklamlarda sıklıkla kullanılan 4,5G ile çok yüksek indirme hızlarına ulaşılabilecek olduğu konusu da tüketicilere daha fazla satış yapabilmek için değerli bir özellik gibi anlatılıyor. Yüksek indirme hızlarına ulaşılabileceği doğru, ama telefondan ne kadar dosya indirildiğini düşündüğünüzde sizin için ne kadar değerli bir özellik olacağı konusunda yorumu size bırakıyorum. Buna birde telefonlarınızın hafıza boyutunu hesaba katmayı da unutmayın.

Telefondan sıklıkla video izleyen kullanıcılar, izlerken yaşanan takılmalardan rahatsız olanlar için 4,5G en doğru kullanıcı kitlesi desem yanlış olmaz sanırım. Burada da dikkat etmeniz gereken nokta biraz önce de belirttiğim gibi herkesin teknolojisinin artmayacak olması. Bu konuya daha farklı açıdan baktığımızda bağlantı hızı yükselse de kullandığınız videoların kaliteleri artmayacak. Yani yüksek bağlantı hızı şimdilik gerekmeyecek. İlerleyen zamanlarda videoların kaliteleri arttığında bu fark hissedilmeye başlanacak.

4,5G kurumsal kullanımlarla hayatımıza birçok şey katabilir ama bireysel kullanımlarda ŞİMDİLİK pek beklendiği (pazarladığı) değeri katmayacağını sizlerle paylaşmak, yanlış kampanyalardan yararlanarak, gereksiz masraflar ödememeniz içinbir mühendis olarak dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Muhammet Selman Ayas

muhammet-selman-ayas

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
4,5G Tekkeköy’e Ne Katacak? başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

4,5G Tekkeköy’e Ne Katacak? ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.