18.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Akcagöz “Samsun Büyüyor Ama Mutsuz”

  • 09 Haziran 2017
  • 0 YORUM
  • 364 KEZ OKUNDU
Akcagöz “Samsun Büyüyor Ama Mutsuz”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz son yıllarda Samsun’da artmakta olan intihar olayları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ölüm istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2016 yılında Samsun’da toplam 8 bin 427 kişi hayatını kaybetmiş. Bunların 4 bin 563’ü erkek, 3 bin 864’ü ise kadın. Son beş yıla bakıldığında intihar sayısının yaklaşık 2 katına çıkmış. 2011 yılında 30, 2012’de 34, 2013’te 49, 2014’te 44, 2015’te 52 olan intihar sayısı 2016 yılı için 54 olarak gerçekleşmiş.

Konu ile ilgili araştırmalarda bulunan CHP İl Başkanı Akcagöz “Samsun büyüyor ama mutsuz bir haleti ruhiyeyle büyüyor. Görmezden gelerek, sorun çözmek mümkün değildir. Bu intihar vakaları teker teker incelenmeli, sosyolojik sebepleri, ekonomik sebepleri araştırılmalıdır. Devlet, sadece istatistik ortaya koyan, ortaya çıkan sonuçların sebebini araştırmadan, üstünkörü sonuçlarla yetinen bir aygıt değildir.

Samsun’da da devlet kurumları var. Samsun’da intihar sayısının beş yılda iki katına çıkması bizi ilgilendiriyor da Samsun’da başka kimseyi ilgilendirmiyor mu? Bu kentin yöneticilerinin yapması gereken şey, mevcut intihar vakalarının temel sebebi konusunda bilimsel araştırma yapmaktır. Ancak, Türkiye genelindeki intihar vakalarının nedenine bakıldığında, zihinlerindeki çekinceleri de anlayabiliyorum.

Her şeye rağmen gerçekle yüzleşmek zorunluluğu vardır. Türkiye genelindeki vakalar, intihar olaylarının sebebinin ekonomik olduğunu ortaya koymaktadır. Atanamayan gençler, kendini çaresiz hisseden, geleceğe dair ümitleri törpülenmiş herkes, işte bu sarmalın içindedir. Gençlerimiz mutsuz ve umutsuz. Bunun sorumlusu kim? Eğitimini almış binlerce genç, gelecekten beklenti içinde. Haklı olarak beklenti içindeler. Gençlerimizi çaresizlik içinde bırakan politikalar tamamıyla terk edilmelidir. ” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Akcagöz “Samsun Büyüyor Ama Mutsuz” başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Akcagöz “Samsun Büyüyor Ama Mutsuz” ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ