25.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Basın Mensupları Tekkeköy Mağaraları Arkeolji Vadisi’nde

  • 26 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 212 KEZ OKUNDU
Basın Mensupları Tekkeköy Mağaraları Arkeolji Vadisi’nde

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya geldi.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’nde Tekkeköy Belediyesi’nin hizmetleri anlatmak için basın toplantısı düzenlendi. Karadeniz’in ilk insan yerleşkesi olan tarihi alanda yapılması planlanan projeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Basın mensupları Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Şeref Aydın tarafından vadi hakkında bilgi aldı. Aydın’ın aktardığı bilgiler büyük bir ilgi uyandırdı. Şeref Aydın “12 farklı katman olduğu tespit edilen Arkeoloji Vadisinde bulunan müzede her bir odanın farklı bir döneme ait kalıntılar sergileniyor. Kalıntılar bize o dönemler hakkında önemli bilgiler veriyor. Bunlar arasında en çok dikkat çekeni bayanların eskiden de süs ve bakım için kullandıkları tarak ve tokalar. Tarihin belki de en eski tarak ve tokasını burada bulabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Vadi’nin özelliklerini anlaşılması için gerekli kazı çalışmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Turan Özgüç heykeli ve köşesi vadi içerisinde yer alıyor. Yapılacak çalışmalarla ilgili bilgler veren Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar alanda ahşap yürüyüş yollarının yapılacağını belirtti. Togar, izin verilmesi halinde vadinin bir yakasından diğer yakasına nostalji teleferiği kurmayı planladıklarını da açıkladı.

Düzenlenen basın toplantısında Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Yaklaşan Kurban bayramı öncesi değerli basın mensuplarımız ile bayramlaşmak ve 3,5 yıl içerisinde ilçemizde yapmış olduğumuz çalışmaları hayata geçirmiş olduğumuz hizmetlerimizi ve yapmayı planladığımız projelerimizi konuşmak için bir araya geldik. Basın toplantımız için özellikle bu tarihi alanı seçtik. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olarak MÖ. 10 bin ile 60 bin yıllarına dayanan bir tarihi geçmişe sahip. Çok eski bir tarihe dayanan bu alan içerisinde yeni projeler hayata geçiriyoruz. 17 ilçe içerisinde değişimi en çok yaşayan ilçenin Tekkeköy olduğunu görüyorsunuz. Yapılaşma, yollar, parklar, yeni projeler, hizmetler ile ilçemiz çok hızlı bir değişim ve gelişim hamlesi içinde bulunuyor. Bugün burada düzenlemiş olduğumuz basın toplantısına katılım sağlayan basın mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Basın Mensupları Tekkeköy Mağaraları Arkeolji Vadisi’nde başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Basın Mensupları Tekkeköy Mağaraları Arkeolji Vadisi’nde ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ