17.01.2018 - Tekkeköy Gündem

Başkan Togar Down Sendromlular Gününü Unutmadı

  • 21 Mart 2017
  • 0 YORUM
  • 437 KEZ OKUNDU
Başkan Togar Down Sendromlular Gününü Unutmadı

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle Tekkeköy Özel Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki öğrencilerle bir araya geldi.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 21 Mart Dünya Down Sendromu farkındalık gününde Tekkeköy Özel Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezindeki down sendromlu çocuklarla bir araya gelerek pasta kesti. Başkan Togar’a ziyaret esnasında eşi Yasemin Togar ile Merkezin kurucu müdürü Mehmet Doğan ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Oğuzhan Doğan eşlik etti.

Her insanın yaratılışında farklı özelliklerle dünyaya geldiğine dikkat çeken Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Bizler her zaman tüm engelli kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Özellikle down sendromlu bireylerin kimliklerinin temelinde yatan asıl sebep 21. kromozomlarının çift değil de üç tane olmasıdır. Dünya genelinde 6 milyon bireyin, Türkiye’de ise rakamlar kesin olmasa da yaklaşık 100 bin civarı bireyin down sendromlu olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla down sendromu konusunda toplumsal bilinç oluşturma ve farkındalık yaratmak açısından farklı etkinlikler düzenlemek, ziyaretler gerçekleştirmek çok önemli. Bu kapsamda down sendromlu bireylere yönelik bakış açısını değiştirmek ve yaşamın her alanına entegre etmek için gerek toplumsal kurumlara gerekse bireylere büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce down sendromlu bireylere karşı geliştirilen ön yargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırma ve onların sosyal yaşamda diğer insanlarla beraber izole edilmeden yaşamlarını sürdürme yükümlülüğümüz var. Aynı zamanda onları iyi tanıma ve iyi anlatma yükümlülüğümüz de var. Hepimizin yakınında çevresinde, ailesinde down sendromlu bireyler vardır. Bizler bu kardeşlerimizin farkını fark ederek hareket etmeli ve ona göre davranmalıyız. Bizde bu kapsamda bugün ilçemizde hizmet veren Selinay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek buradaki gül yüzlü meleklerimiz ile bir araya geldik. Amacımız hem evlatlarımızla bir araya gelmek hem de tüm dünyada olduğu gibi Down Sendromu konusunda farkındalık yaratmaktır.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Başkan Togar Down Sendromlular Gününü Unutmadı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Başkan Togar Down Sendromlular Gününü Unutmadı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ