22.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Borsadan Müjdeli Haber

  • 12 Haziran 2017
  • 0 YORUM
  • 238 KEZ OKUNDU
Borsadan Müjdeli Haber

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, ekonomi şuralarında dile getirdikleri taleplerin sonuca ulaştığını Gerçek Usulde Vergiye tabi olmayan çiftçilere ait ürünlerin, borsa tescili yapılarak gerçekleştirilen alımlarında 7 bin TL’ lik sınırın artık aranmayacağını söyledi.

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır müjdeli haberi tüm üyeler ile paylaştı. Başkan Çakır yaptığı açıklamada; “Borsamız kotasyonuna tabi ürünler içerisinde yer alan ürünlerin birçoğunun birim fiyatlarının yüksek olması sebebiyle, üreticilere yapılan ödemeler, kanun çerçevesinde belirtilen 7 bin TL’ lik sınırı aşmaktaydı. Bu sınırı aşan ödemeler finans kurumları aracılığıyla yapılıyordu. Borsamız kotasyonuna tabi ürünlerin ‘Kapsamda Olmayan Tahsilat ve Ödemeler’ içine alınması üyelerimizi ve üreticimizi rahatlatacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bölgemizde özellikle orta büyüklükteki fındık üreticileri 1-1,5 ton ile 2-2,5 ton arasında ürün yetiştirmektedirler. Bu tip üreticilerden yapılan alımlarda kanunda belirtilen 7 bin TL’ lik sınır her halükarda aşılmaktaydı. Üreticilerden yapılan alımların büyük ölçüde köylerde yapıldığı, bazı ödemelerin yerinde ve peşin olarak yapıldığı dikkate alındığı zaman; 7 bin TL’ sını aşan ödemelerin finans kurumları aracılığı yapılmasının gerekliliği uygulamada sorunların yaşanmasına sebep olmaktaydı.

Çeşitli vesileler ile Samsun Ticaret Borsası olarak gündeme getirdiğimiz ve halli konusunda çalışmalar yürüttüğümüz bu konu 09 Haziran 2017 tarihli 30091 sayılı Resmi Gazetede yeniden düzenlenmiştir. “Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilere ait ürünlerin, 18/5/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu kapsamında kurulan ticaret borsalarına mezkur Kanunun 46. maddesinde belirtilen süreler dahilinde tescil ettirilerek gerçekleşen satışlarına ilişkin tahsilat ve ödemeleri tevsik kapsamında olmayan tahsilat ve ödemeler kapsamına alınmıştır.”

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Üyelerimize hayırlı olsun. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ve TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na konunun halli yönünde verdikleri sonsuz desteklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Borsadan Müjdeli Haber başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Borsadan Müjdeli Haber ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ