23.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Boykot Böyle Yapılmaz! Neden Mi?

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 25 Temmuz 2017
  • 0 YORUM
  • 215 KEZ OKUNDU

Son yaşanan gelişmelerin ardından belirli zaman araklılarıyla tekrarlayan bazı markaları kullanmayın mesajları dolaşmaya başladı. Mesajlar konusunda ürünleri kullanmayanlara tabiki lafım yok ama olayı daha geniş açıdan görmek gerekiyor.

***

Markete girdiğinizde birçok farklı marka görürsünüz. Satın almayı isteyeceğiniz ilk ürün daha önceden adını duyduğunuz markadır. Şuanda bu iş için en çok öne çıkan şüphesiz TV reklamları. Birbirinize göndereceğiniz İsrail markaları mesajları markaları zedelemeyecek biraz ticari bir kavram olan marka bilinilirliğini artıracaktır.

İsrail ürünleri adı altında gönderilen ürünler büyük marketlerin yaklaşık %20’sine temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin yaklaşık %60’larına denk geliyor ve bir çoğumuz bu ürünleri yerli ürünlere göre kaliteli bularak kullandık. Mesaj atarak kaliteli bir markanın yanında göstereceğiniz aynı üretici tarafından üretilen diğer marka parayla satın alamayacağı reklam yapma fırsatı yakalamış olur.

Bunları ister kabul edin ister kabul etmeyin ama bilinç altımızın uyguladığı işlem bu…

***

Eskiden dünya çapında büyük paralara sahip kişiler gecelik faiz, borsa vb. gibi kısa sürede paralarına para katacak işlemler uyguluyordu. Bu işlem yapılırken daha büyük para sahibi müdahale ettiğinde bu hamle risk taşıyor ve devletler tarafından yapılan işlemler, kişiler tespit edilebiliyordu.

Bugün ise bu senaryo değişti.

Büyük sermayeli kişiler kaybetme ihtimali olmayan sektörlerde ve iş modellerinde yatırım yapmaya başladı. Biraz daha uzun süreler alsa da garanti paralar kazanmaya başladı.

Bugün İsrail ürünleri diye birbirimize gönderdiğimiz ürünlerinin neredeyse tamamı Türkiye’de üretiliyor. Fabrikada çalışanlar, nakliyatçılar, dağıtım şirketleri, marketlerin tamamı, reklamların döndüğü platformların tamamı bu ürünler üzerinden para kazanıyor. Hatta aynı markalar birçok siyasi partiye bağış yapıyor, eğlence festivali düzenliyor, Türkiye’deki birçok sosyal sorumluluk projesinin en büyük sponsoru oluyor.

Bu kadar kişiye para kazandırmasını sağlayan sürekli geliştirerek uyguladıkları dağıtım modelleri ve sürekli üzerinde çalıştıkları ürün formülleri. Bu sayede de yüksek sürümler sağlayarak kendileri de kazanç sağlıyor.

Markanın sahipleri bizim iş gücümüzü bizim ülkemizde kullanıp sadece üzerimizden para kazanıyor. Biz o ürünleri kullanmadığımızda aslında yine biz zarar ediyoruz . Büyük sermaye sahibi için bu işlem çok daha mantıklı…

***

Yapılan işlemin hata olduğunu gösteren birçok farklı durum var ama yazıyı daha fazla uzatmadan özetle daha öncede denenen bu yöntemin yanlış olduğunu belirteyim.

Peki Ne Yapmalıyız!

Uygulayacağımız işlem çok basit. Beğenmediğimiz markaların adını tanıdıklarımıza yollamak yerine kullandığımız ve bildiğimiz yerli markaların isimlerini göndereceğiz. Biraz önce de belirttiğim gibi insanlar duydukları ve tavsiye edilen ürünleri zaten tercih edeceklerdir. Ben bu deterjanı kullanıyorum ve çok iyi, ben bu meyve suyunu içiyorum…

Bahsi geçen ürünler uzun yıllar tecrübe edilmiş ve üzerinde büyük emekler veriler geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam ediyor. Yapmamız gereken en önemli iş de hiç şüphesiz daha çok çalışarak onların kalitesinde ve onlardan daha iyi ürünler üretmek. Yoksa zaten her türlü kaybetmeye mahkum kalacağız.

Muhammet Selman Ayas

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Boykot Böyle Yapılmaz! Neden Mi? başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Boykot Böyle Yapılmaz! Neden Mi? ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.