22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Çerkes’ler İçin Karadeniz’e Karanfil Bırakıldı

  • 22 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 309 KEZ OKUNDU
Çerkes’ler İçin Karadeniz’e Karanfil Bırakıldı

Çerkes sürgününün 152. yıl dönümü nedeniyle Samsun’da faaliyet gösteren Çerkes Dernekleri’nin düzenlemiş olduğu anma töreni kapsamındaki saygı yürüyüşüne gerçekleştirilerek Karadeniz’e karanfil bırakıldı.

Her yıl düzenlenen törenlere, çevre ilçelerden gelen Çerkes kökenli vatandaşlar da katıldı. Törene katılan CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, “Sürgün başlı başına dram demektir. Sürgün, insanın rızası dışında zorunlu bir göçe tabi tutulmasıdır. Dünyanın bir çok yerinde değişik sebeplerle bu duruma maruz kalanlar var. Sürgün, aradan yıllar geçse de acılarını içinde taze tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Çerkes nüfusunun Samsun’da Türkiye genelinin üzerinde yoğunluk gösterdiğini belirten CHP Samsun İl Başkanı” Sürgün ne kadar kötüyse, kültürlerin etkileşimi bir o kadar anlamlıdır. Bu belki de Samsun’un şansıdır. Çerkeslerin, gelmiş olduları Kafkasyanın kültürünü Anadolu’ya taşımış olmaları, Anadolu kültürüne zenginlik katmıştır. Bu kültürel zenginlik, Anadolu’nun kültürel çeşitliliğidir. Farklı kültürlerin bir arada yaşıyor olması, demokrasi kültürüne de önemli katkı sunuyor. İnsanlar, tanımadıkları kültürlere yabancı oluyorlar. Kültürler arası kaynaşma bu anlamda da güzeldir.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Çerkes’ler İçin Karadeniz’e Karanfil Bırakıldı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Çerkes’ler İçin Karadeniz’e Karanfil Bırakıldı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ