26.05.2019 - Tekkeköy Gündem

CHP Samsun 1 Mayıs’ta Alanda Olacak

  • 30 Nisan 2017
  • 0 YORUM
  • 417 KEZ OKUNDU
CHP Samsun 1 Mayıs’ta Alanda Olacak

1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle bir açıklama yayınlayan Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, işçi bayramının tüm dünyada emekçilerin bayramı olarak coşkuyla kutlandığını dile getirdi.

1 Mayıs tarihinin öneminden bahseden İl Başkanı “1 Mayıs için, 1886 1 Mayıs’ının tarihi yerinin çok büyük ve önemli olduğunu biliyoruz. Şikago’da yakılan bir grev meşalesi, Şikago’da bir demiryolu şirketinin ve bir kerestecilik şirketinin grevleriyle devam ediyor ve o yıl, işçilerin yoğun çalışma saatleri nedeniyle; sadece Şikago’da 400,000 işçi grevlere katılıyor. İki gün sonra, yine greve katılan “kereste işçileri” Bir sendikasının 6.000 üyesi kitlesel bir miting düzenliyorlar. 1886 yılını özetleyen bir yazarın ifadeleri ile, ‘ Kesif bir duman bulutu, yolların, demiryollarının, kanalların kesişmesi, hızla gidip gelen insanlarla dolu sokaklar, Kudretli Dolar’a adanmış bir abide. İşte işçi sınıfı bu dolar abidesini sarsmaya başlıyordu. Tüm tehditlere ve baskılara rağmen Chicago’da 80 bin, Amerika genelinde ise 350 bin işçi greve çıkmıştı.’

Şikagolu işçiler için 1 Mayıs, işçi sınıfının sınıfsız bir toplum kurma mücadelesinin bir nişanesiydi. 1 Mayıs günü, dünyanın dört bir tarafında işçi kitleleri, iş bırakıp meydanlara çıkıyorlar.” dedi

Tüm dünya meydanları dolduracağı günde CHP Samsun olarak alanda olacağını belirten CHP Samsun İl Başkanı “Yine 1 Mayıs arifesindeyiz. Tüm dünya emekçilerinin kutladığı 1 Mayıs işçi bayramını kutluyoruz. Maalesef 2017 yılının 1 Mayıs’ında emekçinin hakkının gözetilmediğini, üretenin emeğinin karşılığını alamadığını görüyoruz. Emekçi kesimin hakları teslim edilmek bir tarafa, yanlış asgari ücret politikası ile aksine daha çok ezildiğini ve adeta bir ekonomik cendereden geçirildiğini söylemek mümkündür. İş kazaları son 5 yılda yüzde 250 arttı. Hükümetin, bu acı tabloya dair tek yaptığı iş, seyretmekten ibaret. Ancak iş kazası diye nitelenen bir çok kazanın mahiyetine bakıldığında cinayet diye nitelenebileceği açıktır. İşçilerin güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Bu 1 Mayıs’ta da işçi kitleleri birlik, mücadele ve dayanışma için tüm dünyada meydanları dolduracaklar. Biz de 1 Mayıs’ta Cumhuriyet Halk Partisi Samsun örgütü olarak yoğun katılımla Samsun’da, işçinin, emekçinin bayramını kutlamak üzere alanda olacağız. Saat 12’de İstasyon Mahallesi Ray Apartmanı önünde buluşup, emek, özgürlük ve barış için Cumhuriyet meydanına yürüyoruz. Tüm Samsunluları bu bayramın coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Av. Tufan Akcagöz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutluyarak açıklamalarını tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
CHP Samsun 1 Mayıs’ta Alanda Olacak başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

CHP Samsun 1 Mayıs’ta Alanda Olacak ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ