22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Çözüm Boşanmaksa Madem Niye Evlenir Adem!

  • 21 Haziran 2016
  • 0 YORUM
  • 377 KEZ OKUNDU
Çözüm Boşanmaksa Madem Niye Evlenir Adem!

Her ne kadar iki insan sonsuz bir mutluluk adına evlilik yoluna girse de ne yazık ki yerli yersiz sebeplerle yıkılan yuvaların sayısı her geçen gün dramatik bir biçimde artmaktadır. İşin enteresan yanı eski nesillerde çok ayıp ve toplumda kabul görmeyen boşanmalar yeni jenerasyonda adeta çocuk oyuncağı haline gelmiştir. Kısaca evlilik yerini evciliğe bırakmakta, evcilik oyununun vazgeçilmez elemanı çocuk ise acımasızca ortada kalmaktadır.

Zannımca hiçbir insan birkaç yıl evli kalıp sonrasında ayrılma düşüncesiyle yıllarca biriktirdiği parasını düğün dernek derdine heba etmez. Anlaşmalı evlilikleri saymazsak. İlk adımı atarken iki genç sevgi saygı ve sonsuz mutluluk dilekleriyle evet der nikah memuruna. Oysa dikkat ettiyseniz “sevgi, saygı, mutluluk vb. kelimeler sadece kalıplaşmış, ezberlenmiş, öncesi sonrası düşünülmeden sarf edilen kelimeler halini almıştır. Günümüz insanına soruyorum öyleyse büyük bir aşkla, saygıyla, güzel dileklerle dünya evine adım atan iki insan nasıl olur da boşanmanın eşiğine gelir. Boşanma davaları sayısını bu seviyelere getiren sebepler nedir? Ve en önemlisi hemen mahkemeye başvurarak boşanmak çözümüdür, yollar aramak varken!

Her geçen gün yükselen bir hızla tüm dünyayı kuşatan bir akım olan globalleşme maalesef toplumun tüm bireylerini etkisi altına almakta ve manevi değerlerimiz olan sevgiyi, saygıyı bile yapaylığa itmektedir. Ve bu yapaylık insanların gerçek duygularını arka plana atmakta, ilişkiler çıkarlara göre şekillenmektedir. Buna binaen evliliğe gideni sebepler ve evlilik süreçleri olması gereken gibi değil, maksadın dışına çıkmaktadır. Evlilik kararı alırken iki genç ahlaki değerleri ikinci plana atmaktadır. Dış güzellik, maddiyat, kariyer gibi kriterlerin eşliğinde aceleci davranıp sonrasında büyük pişmanlıklar yada mutsuzluklarla karşı karşıya gelmektedir. Flört dönemini üç beş seneye uzatıp sadece alışkanlıktan yapılan evliliklerde bu yanlış verilen kararlardan bir tanesidir. Şöyle ki iki genç yeterince her şeyi yaşadıkları için evlilik heyecanını bir müddet sonra yitiriyorlar. Bir diğer etken evlenen gençlerin farklı kültürlerden olması ve evlenince nasıl olsa kendime göre şekillendiririm düşüncesinin hakim olması en büyük yanlışlıklardan biridir. Bu düşünce şekliyle gerçekleşen evlilikler kısa sürede hüsranla bitmektedir. Çünkü insanları mutlu görmek istiyorsak onları oldukları gibi kabul etmeliyiz. Yoksa bu tür ilişkiler her iki tarafı da mutsuzluğa sürükleyen kısır döngüden öteye geçmez. Bir çok kırsal kesimde genç yaştaki kızlarımızın aile baskısından kurtulup özgürlüğe adım atmak için veya aile zoruyla yapılan evlilikler yok değil. Ne yazık ki bu tür evliliklerin çoğu mutsuzlukla sonuçlanmaktadır. Hele de ailesi sahip çıkmazsa ya boşanıp kötü yola düşmekte yada evliliğini zoraki devam ettirmektedir. Bazı yerlerde evliliklerin ölümle sonuçlandırılmasına bile şahit olmuyor değiliz.

Tüm bu yapılan yanlış evlilikler ve sonrasında sevgi saygının da yerini şiddet ve anlaşmazlığa bırakmasıyla maalesef günümüzde evlilikler kısa sürede çatırdayıp yıkılmaktadır. Kadının ekonomik özgülüğe kavuşması ve buna benzer globalleşme yolundaki gelişmeler hayatını kolaylaştırırken ne yazık ki aynı zamanda zamane evliliklerinin de bitmesini kolaylaştırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Çözüm Boşanmaksa Madem Niye Evlenir Adem! başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Çözüm Boşanmaksa Madem Niye Evlenir Adem! ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ