22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Eğitime Yeniden Bismillah

Ömer Naci Yılmaz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 71 makalesi bulunuyor.
  • 18 Eylül 2017
  • 0 YORUM
  • 189 KEZ OKUNDU

2017-2018 Eğitim ve öğretim yılına yeniden bismillah diyoruz. Eğitim meselesi, toplumumuzun tamamını ve özelliklede gençlerimiz üzerinden ülkemizi ve geleceğimizi ilgilendirdiği için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Son on beş yıldır ülkemiz gelişmişlik adına birçok alanda büyük mesafeler kat etmiştir. Aynı gelişmişliği eğitim için söylememiz mümkün değildir. Eğitimde başarı izafidir. Kişiye ve baktığı yere göre değişebilir. Vatanına, milletine, tarihine ve değerlerine bağlı gençler yetiştirebilmek artık büyük bir başarıdır. Eğitime ayrılan bütçenin fazla olması eğitim kalitemizle aynı oranda olmuyor. Burada sistem tartışmalarına girecek değiliz.

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlarken tüm gençlerimize başarılar diliyorum. İnsan olarak kıymet takdir etmede arızalı bir millet olduğumuz için ne eğitimin, ne gençliğin ve ne de zamanın kıymetini takdir edemedik. Gençlik döneminin en güzel yılları okul sıralarında geçmektedir. Psikolojik ve sosyal gelişimimiz açısından vaz geçilmezimiz olan okullarımız da hakkıyla takdir edilemedi, yeterince değerlendirilemedi. Her türlü olumsuzluklar ve imkânsızlıklar içinde okuyan büyüklerimiz bugün ülke yönetiminde söz sahibidirler. Oysa onların hiçbir zaman sahip olmadığı imkânlara sahip olan bugünkü gençlerimiz maalesef kendilerine sunulan imkânların kıymetini takdir etmekten acizdirler.

Kısıtlı imkânlarla okuyup öğretmen olanlarımız bugün gençlerimize sunulan imkânların kıymetinin bilinmesi noktasında gençlerimizde yeni ufuklar açmalıdırlar. Öğretmenlerimizin çocuklarımızı, gençlerimizi ideal manada doğru bir şekilde yönlendirmelerinin yolu, öncelikle kendilerinin özgür düşünebilen bireyler olmalarından geçmektedir. Düşünebilmeyi ve sorgulayabilmeyi öğreterek başlamak çok önemli bir başlangıç olacaktır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi doğru hedefe doğru bir şekilde odaklayabildiğimiz takdirde başarı kendiliğinden gelecektir.

Yüce Rabbimiz kerim kitabında buyuruyor ki: “İnsan için ancak çabasının karşılığı vardır.” (53/Necm, 39) Bu ilahi ilkeyi öncelikle biz öğretmenler hakkıyla kuşanmalı, sonra da çocuklarımıza ve gençlerimize kavratmalıyız. Öyle bir kavratalım ki çocuklarımız birilerinin hakkını gasp ederek, sorular çalarak bir yerlere gelmesinler. Kendi emekleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere geldiklerinde kendilerini başkalarına karşı borçlu hissetmeyecekler ve birilerinin değil, devletinin ve milletinin adamı olarak ülkesine ve milletine hizmet edecekler.

Devletine ve milletine hizmet edecek nesiller yetiştirecek ailelerimizin ve eğitimcilerimizin yeni eğitim ve öğretim yılı hayırlı olsun. Devletine, milletine, tarihine, kültürüne ve medeniyetine sadık bireyler olma noktasında eğitim kademelerinden geçecek olan çocuklarımızın ve gençlerimizin yeni eğitim ve öğretim yılı hayırlı olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Eğitime Yeniden Bismillah başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Eğitime Yeniden Bismillah ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.