20.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Ekonomi Bakanı “Samsun Çok Mesafeler Kat Etti”

  • 09 Nisan 2016
  • 0 YORUM
  • 346 KEZ OKUNDU
Ekonomi Bakanı “Samsun Çok Mesafeler Kat Etti”

Borsan Grup tarafından 110 milyon liralık yatırımla tamamlanan fabrikanın açılışını yapmak ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile toplantı yapmak için Samsun’a gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bakan Mustafa Elitaş, Bakan Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde konuk etmekten duyduğu onuru ve memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmada konuklarına Samsun’un ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı ile ilgili bilgi verdi.Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da Samsun’da olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek,konuşmasında;

“Samsun tarihimizin en önemli kentlerinden birisi. Cumhuriyetimizin marka şehirlerinden, sembol şehirlerinden birisi. Bu bölge gelişmeye bakir bir alan. Gelişmeye çok müsait bir alan. 2002 yılından buyana baktığınız zaman Samsun hem ihracat yönünden, hem istihdam yönünden çok önemli mesafeler kat etmiş. İhracatını 2002 yılından buyana 11 misli artıran bir il konumunda. Türkiye ihracatı 13 yılda 4 misli artarken Samsun ihracatını 11 misli artırma başarısı göstermiş illerden birisi. Ancak Türkiye’deki ihracatçı sıralamasına baktığımızda henüz arzu edilen seviyede değil. Kadın istihdamı konusunda Türkiye ortalamasının çok üzerinde kadın istihdamı var. Türkiye ortalaması %27.5 civarındayken, Samsun ilimiz %31’lik bir başarılı kadın istihdamına sahip. İşsizlik oranında baktığımızda işsizlik oranında da imrenilecek bir pozisyonda. %7’nin altındaki işsizlik oranıyla Türkiye ortalamasının baya altında bir işsizlik oranı var. Samsun’u nasıl geliştirebiliriz, Samsun’da yatırımı nasıl artırabiliriz, Samsun’da turizmi nasıl zirveye çıkarabiliriz, bunları konuşacağız. Samsun’da turizm alanında baktığınızda 2002 ve 2015 arasındaki yatak artış sayısında da çok önemli bir artışın olduğunu görüyoruz. STK’larla bugün yapacağımız toplantıda, onların görüş ve kanaatlerini alacağız. Yarın için Samsun’da ne yapabiliriz, bundan sonraki süreçte 2023 hedefine giderken Samsun’daki eksiklikler nelerdir diye yaşayan ekonomiye sorup, uygulayıcı ekonomi olarak biz de değerlendirip hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. Bugün belki Teşvik sistemini burada değerlendirirken STK’ların bize verecekleri bir fikir kıvılcımı ile Türkiye’nin önünü açacaklar. Gezdiğimiz yerlerde görüyorum ki STK’lardaki arkadaşlarımız da dahil ekonomi bakanlığının verdiği teşviklerden pek haberdar değiller. Biz bunun üzerinde bir süreç başlattık ve Ekonomi Bakanlığı olarak da ilk hareketi buradan başlatıyoruz. Yani İlk adımı buradan atıyoruz. Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı faaliyetleri ve STK’ların Türkiye değerlendirmeleri nelerdir bunun ilk hareketini buradan başlatmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz tarafından Bakan Elitaş’a Vezirköprü’de bir sanatçı tarafından yapılan el yapımı bir bıçak hediye edildi. Elitaş, belediye anı defterini de imzaladıktan sonra beraberindekilerle birlikte yürüyerek ziyaret programına devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Ekonomi Bakanı “Samsun Çok Mesafeler Kat Etti” başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Ekonomi Bakanı “Samsun Çok Mesafeler Kat Etti” ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ