24.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Ezo Gelin Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor

  • 28 Kasım 2016
  • 0 YORUM
  • 339 KEZ OKUNDU
Ezo Gelin Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor

Ev hanımlarının talebi üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (GASMEK) açılan oyuncak bebek kursuyla, Gaziantep’in ünlü “Ezo Gelin”i yaşatılıyor.

Yörenin kendine özgü kutnu kumaşıyla kıyafetleri dikilen Ezo Gelin bebekler, kentin yöresel giysilerini de gelecek nesillere taşıyor. Üretimin ardından satışa sunulan bebekler, ev hanımı kadınlara da gelir sağlıyor.

Kurs usta öğreticisi Tülay Gözükızıl, Kutnu kumaşıyla dikilen kıyafetlerin Gaziantep’e özgü yöresel giysiler olduğunu ifade etti.

Ezo Gelin’e Hayat Veriyorlar

Kursiyerlerden ev hanımı İpek Çoban, 5 yıl önce kursa geldiğini belirterek, “Evde boş kalmak istemiyorum. Geleneksel Ezo Gelin bebeklerinden yapıyoruz. Çocuklarımız normal oyuncaklardan çok sıkılıyor. Ayrıca çocuklarımızın yöresel kıyafetlerimizi unutmaması için yaptığımız oyuncakları onlara veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fatma Uzun da bu kursa yıllar boyunca geldiğini ifade ederek, “Burada kendimizi geliştiriyoruz. Ucuza aldığımız bebekler üzerine yöresel kıyafetleri giydiriyoruz. Malzemeleri daha çok evde kullanmadığımız eşyalardan yapıyoruz. Şu an yaptığım bebeği küçük kardeşime hediye edeceğim ya da yöresel bir köşem var orada sergileyeceğim.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Ezo Gelin Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Ezo Gelin Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ