26.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Güneş Paneline Yerli Üretim Desteği Geldi

  • 05 Nisan 2017
  • 0 YORUM
  • 350 KEZ OKUNDU
Güneş Paneline Yerli Üretim Desteği Geldi

Ülkemizin güneyinde oldukça yaygın olan ve yavaş yavaş Türkiye’nin tamamında kullanılmaya başlanan güneş panelleri ile ilgili yeni düzenleme getirildi.

Yapılan düzenlemede ülkemizde üretilen güneş panellerinin ithalat fiyatlarından olumsuz etkilendiklerin dolayı Çin’li firmalara yeni vergiler getirildi. Çin’de üretilen güneş panellerine metrekare başına 20-25 dolar tutarında önleyici vergi getirildi.

Bakanlığa haksız rekabete yol açıldığına ilişkin şikayet üzerine başlatılan anti damping soruşturması sonuç verdi. Dünya’dan Mehmet Kara’nın haberine göre soruşturma sonucunda, yurt içindeki panel üretimi sektörüne zarar verdikleri tespit edilen Çin menşeili güneş panellerinin ithalatına önleyici vergi uygulanması kararlaştırıldı.

‘Yerli Üretimin Önü Açıldı’

Karara gerekçe oluşturan antidamping soruşturmasının başlatılması için başvuru yapan isim olarak bilinen SolarTürk’ün Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Osman Özberk, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada “Bu kararla Türkiye’de panel üretenlerin gelecek 10 yıl için önü açıldı.” ifadelerini kullandı. Çin menşeili güneş panellerinin ithalatına getirilen verginin, Kalyon Grubu ile birlikte Karapınar YEKA ihalesini kazanan Hanwha’ya da çok ciddi bir destek anlamına geleceğini ifade eden Özberk “Çünkü Hanwha burada panel üretimine yatırım yapacak. Getirilen bu vergi Hanwha ve yurt içinde yatırım yapacak tüm şirketlere de ciddi bir destek anlamına geliyor.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Güneş Paneline Yerli Üretim Desteği Geldi başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Güneş Paneline Yerli Üretim Desteği Geldi ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ