25.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Hava Kirliliği Tüm Samsun’u Etkiliyor!

  • 25 Nisan 2017
  • 0 YORUM
  • 837 KEZ OKUNDU
Hava Kirliliği Tüm Samsun’u Etkiliyor!

Tekkeköy’de bazı günlerde ciddi bir hava kirliliği var. Kirlilik öyle bir boyuta ulaşıyor ki ölçüm cihazına gerek duymaksızın nefes alırken bunu hissedebiliyorsunuz. Başka bir yerden aracınızla veya eski bulunduğunuz yerdeki havayla gelip Tekkeköy’ün havasını teneffüs ettiğinizde herhangi bir cihaza gerek kalmaksızın kirliliği fark edebiliyorsunuz. İşin daha da kötüsü 10 – 15 dakika içerisinde bu havaya tamamen alışmaya başlıyorsunuz.

Bir çok Tekkeköy’lü bu durumun farkında ve şikayetler oluşturuyor. Yetkililer bu durumu çok iyi bir şekilde bilse de görmezden geliyor ve somut adımlar atılmıyor. İtirazların yoğunlaştığı dönemlerde firmalara cezalar kesilse de bu cezalar firmaları caydıracak boyutta olmuyor. İlk fırsatta kullanmaları gereken filtreleri devre dışı bırakıyorlar.

Kirlilik konusunda farkında olunmayan veya üstü örtülen kritik konu da sadece Tekkeköy’dekilerin değil tüm Samsun’un sağlığı tehdit altında olması. Aslında bu kirlilik neredeyse Samsun’un tamamını etkiliyor, birçok insan da bu durumun farkında değil. Üç temel duruma dikkat çekmek istiyoruz.

İnsanların sağlığına zarar veren kirli gazlar bu bölgeden dışarıya salınıyor, evet en yoğun olarak hissedildiği yer bu bölgeler. Ama kirli havanın bir kısmı burada yaşayan insanlar ve diğer canlılar tarafından teneffüs edilirken diğer kısmı da Samsun’a dağılıyor.

Dağların gazın geçişine engel olduğunu düşünenler olacaktır. Belirli oranda engelliyor ama ne kadar yeterli olduğu tartışılır. Tüm Samsun’u etkileyen diğer durum Tekkeköy ve ve yanında bulunan Çarşamba ovasının halen önemli bir tarım üretimi yapıyor olması. Buradan yetişen meyve ve sebzeler Samsun’un birçok noktasında satışa çıkartılıyor. Kirli havanın bulunduğu yerden yetişen gıdalarda zehirli havanın etkileri bu gıdaları yiyen tüm insanların vücuduna dolaylı yoldan geçmiş oluyor.

Son olarak söyleyeceğimiz ve bize göre en önemlisi de Samsun’un musluktan akan suları Tekkeköy’de artırma tesislerinden geçirilmek için burada bekletiliyor. Buradan da şebekeye veriliyor. Havada yoğunlaşan insan sağlığına zararlı gazlar (örneğin metan) toprağın yüzeyine olduğu gibi suyun yüzeyine de iniyor. Daha sonra da bir kısmı suda çözünüyor veya suyun yüzeyinde toplanmaya başlıyor. Mevcut arıtma sistemlerinde de bu tür kimyasalların artılması için hiç bir önlem yok. Buradan geçen su da Canik, İlkadım ve Atakum başta olmak üzere Samsun’un birçok yerine dağılıyor. Gerek içme, gerek bulaşıkların yıkanmasında, gerekse meyve ve sebzelerin yıkanmasında bu su kullanıyor. Dolaylı yollardan yine vücudumuza geçmiş oluyor.

Özetlemek gerekirse sadece Tekkeköy değil tüm Samsun tehdit altınta. Tüm Samsun bu kirlilikten dolaylı yollardan da olsa doğrudan etkileniyor. Önlem alınmadığı taktirde kanser ve birçok hastalık maalesef artmaya devam edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Hava Kirliliği Tüm Samsun’u Etkiliyor! başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Hava Kirliliği Tüm Samsun’u Etkiliyor! ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ