25.03.2019 - Tekkeköy Gündem

İcat Çıkaracak Gençler Teknopark’ta Toplandı

  • 05 Ekim 2017
  • 0 YORUM
  • 159 KEZ OKUNDU
İcat Çıkaracak Gençler Teknopark’ta Toplandı

Samsun Teknopark, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencilerine yönelik 2017-2018 öğretim yılında gerçekleştirecekleri etkinlikleri tanıttığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda Samsun Teknopark’ın genel yapısı, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ TTO) ve girişimcilik konusu ele alındı.

Samsun Teknopark binasında gerçekleşen toplantıya; Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, OMÜ TTO Proje Yürütücüsü Dr. Mustafa Mortaş, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Prof. Dr. Kürşat Demiryürek, KATEM Proje Koordinatörü Osman Özkoç ve öğrenciler katıldı.

“Teknoparkların Özü Teknoloji, Yenilikçilik Ve Girişim”
Buğra Çolak yaptığı konuşmada “Samsun Teknopark olarak biz kimiz?” başlığı altında 2009 kuruluş yılından itibaren bugüne gelme süreçlerindeki temel adımları anlattı. Dünyadaki tüm Teknoparkların teknoloji, yenilikçilik ve girişim olmak üzere üç önemli kelime ile tanımlandığını söyleyen Çolak, “Biz bu üç kelimeyle özdeşleşen iş fikirlerini Samsun Teknopark olarak desteklemeye çalışıyoruz.” dedi.

“Yaratıcılık Sınırların Dışında Düşünebilme Yeteneğidir”
OMÜ TTO Proje Yürütücüsü Dr. Mustafa Mortaş da öğrencilere OMÜ TTO’nun görevlerini anlatarak “Biz iş fikirlerinizi değerlendiriyor, fikirlerinizi koruma altına alıyor, buluşlarınızı ticari değerlere dönüştürüyor, girişimcilerin şirket kurmasına yardımcı oluyoruz. Unutmayın ki yaratıcılık, sınırların dışında düşünebilme yeteneğidir.” diye konuştu.

“Amaç Girişimcilik Konusunda Farkındalık Yaratmak”
Prof. Dr. Kürşat Demiryürek ise 2015 yılında hayata geçmiş olan TÜBİTAK onaylı projelerini öğrencilerle paylaştı. Projenin amacını öğrenci ve öğretim elemanları arasında girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ile başarılı iş fikirlerinin uygulamaya aktarılmasına yardımcı olmak olarak tanımlayan Demiryürek, akademisyenlere yönelik yaptıkları girişimcilik eğitimlerinden de bahsetti.

“Fikirlerin Geliştirilmesinde Geçmişte Yaşanan Olumsuzluklardan Etkilenmeyin”
Osman Özkoç gençlere yönelik yapmış olduğu konuşmada girişimcilikle ilgili önemli isimlerin yanında geçmiş deneyim ve çalışmalarından bahsederek “Girişimcilerin fikirleri varsa bunların sadece fikir olarak kalmaması, bu fikirlerden yeni ürünler ortaya çıkması anlamında destek alınabilmesi için gerekirse ısrarcı olmalarını ve girişimcilikle alakalı geçmişteki olumsuz olayların kendilerini etkilememesi gerektiğini.” dile getirdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
İcat Çıkaracak Gençler Teknopark’ta Toplandı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

İcat Çıkaracak Gençler Teknopark’ta Toplandı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ