24.04.2019 - Tekkeköy Gündem

İnternetten Alışveriş Yapmak

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 12 Mayıs 2017
  • 0 YORUM
  • 244 KEZ OKUNDU

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği 2016 yılı sonunda bir önceki yıla göre e-ticaret pazar büyüklüğü yüzde 24 artarak 30 milyar TL’nin üzerine çıktığı açıklandı.

Yayınlanan raporda açıklanan bir başka önemli istatistik de e-ticaretin perakende pazarına oranının yüzde 3,5 oranına ulaşması oldu. Bu rakam gelişmiş ülkelerde ortalama yüzde 8,8. Türkiye’nin teknolojiye olan ilgisi ve genç nüfusu düşünüldüğünde bu oranların önümüzdeki çok da uzun olmayacak dönemlerde hızla yükseleceğine işaret ediyor.

E-ticaretin artması bir dönem süpermarketlerin bakkallar üzerinde kurmuş olduğu ticari baskının hemen hemen aynısını internet sitelerinin süpermarketler üzerine kuracağını gösteriyor. Bu duruma tedbir almayan süpermarketlerin çoğu şuan bakkalların yaşadıklarını yaşayıp çoğu kapanmak zorunda kalacak. Bunu teknoloji tarafından çok net bir şekilde görüyoruz. Bugün GSM operatörleri dışında telefon, bilgisayar satan işletmeler parmakla sayılacak duruma geldi. Bunun en temel nedeni de internetten yapılan alışverişler.

İnternetten Alış Veriş Yapmanın Avantajları

En çok endişe duyulan sipariş verdiğiniz ürünün gönderilip gönderilmeyeceğidir. Gönderilen ürün içerisinde adınıza kesilmiş fatura bulunduğu taktirde kanunu haklara sahip olursunuz. İnternetten alışveriş yaparak tüketici kanunları gereği çok önemli haklara sahip olurusunuz. Bu haklar içerisinde (alınan ürüne bağlı olarak) koşulsuz iade hakkı bile mevcut. Gelen ürünü yasal süreler içerisinde hiçbir mazeret belirtmeksizin tüketici hakları gereği iade edebilirsiniz.

Daha düşük kira ücretleri ve daha doğru stok yönetimi sayesinde daha uygun fiyat avantajı sağlar. İnternet alış verişlerinde perakende ticarette olan bölgesel fiyat farklılıkları ortadan kalkar. Farklı şehirlerde satın alacağınız aynı ürün için farklı fiyatlar ödemek zorunda kalmaz genellikle en uygun fiyata sahip olabileceğinizi görürsünüz.

Perakende ticaret üzerinde sadece firma sahibi tarafındna getirilen markaların ürünlerini satın alma şansına sahipken internet üzerinden neredeyse tüm markalara erişme şansınız mümkün.

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları daha da artırılabilir…

Bahsettiğim avantajların yanında ticaretin şeklini değiştireceğini ticaretle uğraşan dostlarınızın işlerini etkileyeceğini unutmayın. Eğer hali hazırda perakende satış yapıyorsanız sizde teknolojiyi işinize eklemeyi mutlaka düşünün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
İnternetten Alışveriş Yapmak başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

İnternetten Alışveriş Yapmak ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.