26.05.2019 - Tekkeköy Gündem

İtfaiye Eğitim İçin Talep Bekliyor

  • 05 Nisan 2017
  • 0 YORUM
  • 281 KEZ OKUNDU
İtfaiye Eğitim İçin Talep Bekliyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığı Samsun’da meydana çıkan yangınlardaki can ve mal güvenliğini azaltmak amacıyla iş yeri ve sitelere eğitim veriyor.

Yangınlar, eğitim ve bilgisi eksikliği sebebiyle ev ve iş yerlerinde can ve mal kaybına neden olmaya devam ediyor. Geçen yıl toplam 2 bin 145 yangına müdahale eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, bunun 755 tanesini konut ve iş yerlerinde gerçekleştirdi.

Yangının çıkış nedenleri arasında elektrik kontağı yüzde 40 oranla birinci, baca yangınları da yüzde 24 oranla ikinci sırada yer alıyor. Yangına en çok neden olan faktörler ise çocukların ateşle oynaması, soba yakınına yanıcı madde bırakma, eşya ve çamaşır asma ve elektrikli ısıtıcılar. Samsun genelinde LPG, doğalgaz ve sigara kaynaklı veya kasıtlı çıkarılan ev ve işyeri yangınlarının oranı ise oldukça düşük.

Elektrik kontağı ve baca yangınlarına ilişkin alınması gereken tedbirler konusunda konut sakinleri ile iş yeri personellerinde büyük bilgi eksikliği bulunduğunu tespit eden İtfaiye Daire Başkanlığı, bunun için de eğitim seferberliği başlattı. Okullardaki pratik eğitimler ile yangın söndürme tatbikatlarına devam eden itfaiye ekipleri, eğitime en çok konut ve iş yerlerinin ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Konut ve iş yerlerine yönelik yerinde eğitimlerle ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, konut sakinleri ile işletmelerden talep gelmesini beklediklerini kaydetti. Yangınların büyük bölümünün bu mekânlarda yaşandığının altını çizen Zengin, “İş yeri yangınlarında konutlara göre az olsa da ciddi kayıplar söz konusu oluyor. İşyeri ve fabrikalarda yangın çıkmaması için gelen talep doğrultusunda denetimler yaparak alınması gereken bütün tedbirleri aldırıyoruz. Aynı zamanda yangın öncesi alınacak tedbirler, afet sırasında yapılacak işlemler ve söndürme cihazlarının kullanımına yönelik firma çalışanlarına ücretsiz eğitimler veriyoruz. Amacımız yangın çıkmasını önleyemezsek bile başlangıç aşamasında söndürülebilmesini sağlamaktır. Bu açıdan iş yeri sahiplerinin de çalışanlarına mutlaka bu eğitimleri verdirmelerini istiyoruz. Çünkü bazen personelin iş yerini tanımadığına şahit oluyoruz. Bu da müdahale sırasında zaman kaybına neden oluyor. Dolayısıyla iş yeri sahiplerinden istediğimiz bu konuda bize müracaat ederek eğitim talebinde bulunmalarıdır. Biz de gerekli belgeli belgesiz tüm eğitimleri verebiliriz.” dedi.

Sitelerden De Talep Bekleniyor

Büyük yaşam alanlarından siteler ve binalarda yangın eğitimlerinin büyük önem taşıdığının altını çizen Daire Başkanı Zengin, “Bu tür toplu yaşam alanlarının sayısı her yıl giderek artıyor. Bu tür yerlerde de site yönetimleri, konut sakinlerine yangın ve tedbirleri konusunda eğitim verdirmelidir. Böyle bir talep aldığımızda ekiplerimiz gidip hem teorik hem de pratik bilgiler veriyor, küçük tatbikatlarla söndürme tüplerinin kullanımını öğretiyor. Sitelerimizden de talep gelmesini bekliyoruz. Mutlaka bize ulaşsınlar. Tüm site sakinlerinin katılımıyla veya sadece ev hanımlarına yönelik de olabilir. Eğitmen gönderir, yangın tedbirleri ve başlangıcında yapılacak işlemleri öğretmiş oluruz. Dolayısıyla bilgilenmek, öğrenmek gerekiyor. Biz de bilgi vermeye hazırız. “ şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
İtfaiye Eğitim İçin Talep Bekliyor başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

İtfaiye Eğitim İçin Talep Bekliyor ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ