22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

“Bu Kentte Yüzlerce Engelli Yaşamaya Çalışıyor”

  • 01 Haziran 2016
  • 0 YORUM
  • 333 KEZ OKUNDU
“Bu Kentte Yüzlerce Engelli Yaşamaya Çalışıyor”

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz ve CHP Samsun İl yönetim kurulu üyeleri, Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi’ni ziyaret ederek dernek başkanı ve üyeleriyle sohbet etti.

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz’ü karşılayan Dernek Başkanı Aynur Yiğit ziyarette yaptığı konuşmasında “Engelliler, sağlıklı her insanla eşit haklara sahiptir. Onlar da vergi mükellefi, biz de. Ancak bakıyoruz ki, sanki Samsun’da sadece engelsiz insanlar yaşıyormuş gibi bir hava var. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyeler maalesef engelli vatandaşlarımızın yaşam standardını yükseltecek çalışmalar yapmıyorlar. Yaptıkları iş, hep yarım yamalak. Bunun adı, göstermelik sosyal belediyeciliktir.” ifadelerini kullandı.

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanlığını 8 senedir devam ettirdiğini belirten ve şuanda toplam 400 civarında üyeleri olduğunu belirten Aynur Yiğit, “Görme engelli vatandaşların haklarını savunmak ve onlara hizmet etmek için çalışıyoruz. Bir çok sosyal projeyi hayata geçirdik, daha da çalışacağız. Ben göreve geldiğimde, ‘Hem kadın hem engelli zorlanırsın’ dediler. Ancak diğer engelli arkadaşlarım bana hep destek oldular. Maalesef görme engelli kızların büyük bölümü yeterli eğitimi alamıyor ve eğitimsiz kalıyor. Derneğimizin telkinleriyle ailelerle görüşüyoruz ve bilhassa görme engelli kız çocuklarımızı okullara yönlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Engelliler için doğru çalışmaların yapılmadığını belirten CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Belki görmüyorsunuz ama hissediyorsunuz. Zor günlerden geçiyoruz. Bu günleri elbette millet olarak atlatacağız. Size engelli demeye dilim varmıyor. Bu kentte yüzlerce engelli yaşıyor. Daha doğrusu, yaşamaya çalışıyor. Onlara çağdaş ölçülerde yaşam standardı sunamayan her belediye, başarısız bir belediyedir. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde onlarca protokol imzalandı. Bunlardan biri de engelli vatandaşların haklarının korunması ve onların yaşam standardının iyileştirilmesiyle ilgili. Bazı belediyeler yıllarca buna direndi. Engelliler için harcanacak her yatırımın, onlar için ele alınacak her sosyal projenin gereksiz ve ikinci planda olduğunu düşündüler. Mecbur kaldıkları için zaman zaman engelli vatandaşları düşünür gibi göründüler ama millet artık gerçeği görüyor. Bu gün bu dernek çatısı altında Sayın Başkan Aynur Yiğit dahil, herkes görüyor. En azından, milletin halini, ahvalini görmeyen hükümetten daha iyi görüyorlar.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
“Bu Kentte Yüzlerce Engelli Yaşamaya Çalışıyor” başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

“Bu Kentte Yüzlerce Engelli Yaşamaya Çalışıyor” ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ