26.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Kongrede Samsun’un Fındık İstatistikleri Açıklandı

  • 15 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 418 KEZ OKUNDU
Kongrede Samsun’un Fındık İstatistikleri Açıklandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk ve Kongre Merkezinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen uluslararası fındık kongresi başladı.

Kongrede açılış konuşması gerçekleştiren Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç fındıkla alakalı önemli istatistikler paylaştı. 2000 yılından beri dünya fındık tüketiminin istenilen seviyede artmadığı belirten Sevinç, 2023 yılında fındık ihraç hedefinin 350 bin ton olduğunu açıkladı. Türkiye’nin fındık ihracat rekoru 2012 yılında gerçekleştirilen 301 bin ton ihracat olarak kayıtlarda yer alıyor. Bu rakamda yaklaşık 600 bin ton kabuklu fındık anlamına geliyor.

Kongreye katılan Samsun Valisi Osman Kaymak’da yaptığı konuşmasında fındık üretiminin yüzde 70’inin Türkiye’de yapıldığını belirtti. Samsun’un fındık üretimi hakkında bilgiler veren Samsun Valisi “İlimizde tarımsal faaliyetler yönüyle de 870 bin dekar alanda tarımsal faaliyet yapılmakta, gerçekten Samsun, Çarşamba ve Bafra ovalarıyla da Türkiye’nin tarım alanlarına sahip illerden birisidir. Samsun’da 95 bin kişi fındıktan geçimini sağlıyor. Samsun’da her yıl yaklaşık olarak 90 bin ton fındık üretiliyor” ifadelerini kullandı.

İnsan sağlığını bozmayacak şekilde yeni ürünler üretilmesinin önemini vurgulayan Kaymak, akademisyenlere “Lütfen yeni ürünler üretilirken bu ürünler uzun ömürlü olsun diye içine katkı malzemeleri konuluyor. Bunlar da insan sağlığına zararlı. Lütfen insan sağlığını buna mahkûm etmeyelim” dedi.

15 Ağustos’ta başlayan ‘9. Uluslararası Fındık Kongresi’ Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk ve Kültür Merkezi’nde 19 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Kongreye Amerika, İtalya, Çin, Gürcistan, Şili, Ukrayna, Fransa, İngiltere gibi fındık üretimi yapan ülkelerden toplam 97 akademisyen katılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Kongrede Samsun’un Fındık İstatistikleri Açıklandı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Kongrede Samsun’un Fındık İstatistikleri Açıklandı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ