22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Kut’ül Amâre Zaferi’nin 100. Yıldönümü Kutlandı

  • 05 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 388 KEZ OKUNDU
Kut’ül Amâre Zaferi’nin 100. Yıldönümü Kutlandı

Osmanlı Devleti’nin İngilizlere karşı kazandığı Kut’ül Amâre Zaferi’nin 100. yıldönümü münasebetiyle ilçe genelindeki okullarımızda kutlama programları gerçekleştirildi.

Tekkeköy Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tekkeöy Düğün Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasından sonra Necati Akçağlılar Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Ömer Naci YILMAZ tarafından “Kut’ül Amâre Zaferi” konulu konferans gerçekleştirildi.

Kut’ul Amâre Zaferi’nin Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerinden birisi olduğunu kaydeden Ömer Naci YILMAZ, İngilizlerin tarihlerindeki en büyük hezimetlerden birisini bu savaşta Miralay Halil Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından aldığını söyledi. Emperyalizmin 100 yıl önceki emelleriyle bugünkü emellerinin birbirine çok benzediğinin altını çizen Ömer Naci YILMAZ, “Bundan 100 yıl önce İngiltere’nin öncülüğünü yaptığı emperyalistler, Osmanlı Devleti’ni parçalamak ve Ortadoğu coğrafyasının zenginliğini yağmalamak için birçok cepheden saldırdılar. Amaçları Musul ve Bağdat petrollerine ulaşmaktı. Ancak din, dil, ırk ve mezhep ayrımı olmaksızın Osmanlı milletinin omuz omuza verdiği kutsal direnişle İngiltere ve Fransa’nın önderliğindeki batı emperyalizminin adeta dişleri söküldü.” dedi.

On bin şehit veren Osmanlı Ordusu’nun 40 bin İngiliz askerini öldürdüğünü, içlerinde ordu komutanı da dahil olmak üzere 13 general, 481 subay ve 13 bin eri esir aldığını kaydeden Ömer Naci YILMAZ, Kut savaşının tarih boyunca İngilizlerin aldığı en büyük hezimetlerin başında geldiğini vurguladı. Kut’ü lAmâre Zaferi’nin, Çanakkale Zaferinin ardından 1.Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordularının kazandığı ikinci en büyük zafer olarak altın harflerle tarihe geçtiğini dile getiren Ömer Naci YILMAZ, “Emperyalistler, Kut’ül Amâre’de uğradıkları hezimeti ve zilleti saklamak için her türden imkanı harekete geçirmişler ve bu zaferin gündemden düşürülmesi için, tarih kitaplarından saklanması için yoğun bir çaba sarf etmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

1952 yılına kadar bir bayram olarak kutlanan Kut’ül Amâre Zaferi’nin son 60 yıldır gündemden ve toplumsal hafızadan uzak tutulduğunu ifade eden Ömer Naci YILMAZ, “Osmanlı Ordusu bu zaferi Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Sünni’si ve Şii’si ile tüm etnik ve inanç gruplarıyla birlikte omuz omuza, tek bayrak, tek vatan aşkıyla elde etmiştir. Bu zaferi bir anlayış, bir ruh kazanmıştır.” dedi.

Gençlere de çeşitli tavsiyelerde bulunan Ömer Naci YILMAZ konuşmasını, Ordu Komutanı Halil Paşa’nın zafer kazanıldıktan sonra ordusuna çektiği kutlama telgrafını okuyarak sonlandırdı.

Gerçekleştirilen programa Tekkeköy Milli Eğitim Müdürü, Kurum müdürleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Kut’ül Amâre Zaferi’nin 100. Yıldönümü Kutlandı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Kut’ül Amâre Zaferi’nin 100. Yıldönümü Kutlandı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ