26.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Meyve Üreticileri Dikkat

  • 14 Haziran 2017
  • 0 YORUM
  • 211 KEZ OKUNDU
Meyve Üreticileri Dikkat

Samsun Tarım İl Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şubesi meyve üretilecelerine uyarılarda bulundu.

Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler doğrultusunda, bitki fenolojisi ve iklim koşullarının da değerlendirilmesi sonucunda; Mayıs ayı sonu itibariyle Elma İç Kurdu zararlısının birinci dölü için ilaçlı mücadele zamanının geldiği açıklandı. Çiftçilerin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı, Elma, Armut Ceviz ve Ayva bahçelerini ilaçlamaları gerektiği belirtildi.

Konu ile alakalı yapılan açıklamada “Elma İç Kurdu, elma, armut, ayva ve ceviz gibi meyvelerin en önemli zararlısıdır. Doğrudan meyve zararlısı olan larvalar (kurtçuklar), meyveleri delerek galeriler açmakta, etli kısmını ve çekirdek evini yiyerek pislikler bırakmaktadır. Bütün bunların sonucu olarak meyvele­rin dökülmesine, ağaçta kalabilen meyvelerin ise nitelik ve niceliklerinin bozulma­sına ve dolayısıyla elmanın piyasadaki değerinin düşmesine neden olmaktadır. Mücadelesi yapılmayan bahçelerdeki zararı %60, hatta %100’e kadar çıkabil­mektedir. İlkbaharda çıkan kelebekler yumurtalarını, ekseriyetle meyve buketlerine yakın olan yapraklara veya genç meyvelerin üzerine bırakır.” ifadeleri kullanıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail KIRMACI, Elma İç kurdu mücadelesinde ilk ilaçlama zamanının doğru şekilde tespitinin önemli olduğunu belirtti. Meyve üreticilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine giderek kullanacakları Zirai Mücadele İlaçlarını mutlaka reçete ettirmelerinin kendileri ve ülke ekonomisinin yararına olduğu kadar, bilinçli ve kayıtlı zirai ilaç kullanımının doğal dengenin ve çevrenin korunmasına faydalı olacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Meyve Üreticileri Dikkat başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Meyve Üreticileri Dikkat ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ