22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Nâzım’ın Evinde, Vera’nın Sofrasında Söyleşisi

  • 23 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 345 KEZ OKUNDU
Nâzım’ın Evinde, Vera’nın Sofrasında Söyleşisi

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Samsun Şubesi’nin düzenlemiş olduğu Adanalı yazar Arif Keskiner’in katıldığı “Nâzım’ın evinde, Vera’nın sofrasında” adlı söyleşiye katıldı.Arif Keskiner “Selvi Boylum Al Yazmalım; Kapıcılar Kralı” gibi filmlerin yapımcısı, “Çiçek Gibi, Binbir Renk Binbir Çiçek, Yaşar Kemal’li Anılar, Yine mi Çiçek ve Elbette Çiçek” adlı kitapların yazarıdır.
Nazım Hikmet’in Moskova’da yaşadığı çevre ve Nâzım Hikmet’in eşi Vera Tulyakova ile ilgili anılarını anlatan Arif Keskiner, 77 yılında bir film çekimi için Moskova’da bulunduğunu, Nâzım’ın eşi Vera Tulyakova’nın, o dönemde kızı Anna Stepanova ile birlikte yaşadığını ve oturdukları evin o gün için hala buram buram Nâzım Hikmet’ten izler taşıdığını belirterek, “Nâzım Hikmet, 65 yıl önce, 17 Haziran 1951’de Türkiye’den ayrıldı, Rusya’ya gitti. Bir anlamda, gitmeye mecbur bırakıldı. Ürettikleri, fikirleri insanlığın ortak mirası; ama anıları, mezarıyla birlikte, Türkiye’den uzakta kaldı. Moskova’da, son eşi “saçları saman sarısı, kirpikleri mavi” Vera Tulyakova’yla yaşadığı ev, edebi bir Kâbe gibi, yıllarca okurları ve yoldaşları tarafından ziyaret edildi. Vera, Nâzım Hikmet’in ölümünden sonra evi korudu, ondan kalanlara sahip çıktı. Gelenlere hem evinin kapısını açtı, hem de hafızasındaki anıları onlarla paylaştı. Bir de, 1977 ve 1978 yıllarına ait iki takvime, konuklarının, yani bizlerin, notlar almasını, imza atmasını sağladı. Bir tür müze defteri gibi. Bugün, o notlar, imzalar sayesinde, Nâzım’ın Moskova’daki evi bize daha yakın. Melih Güneş ile birlikte, 40 yıl boyunca korunmuş bu takvimlerden yola çıkarak bir kitap hazırladık. “Nâzım’ın Evinde Vera’nın Sofrasında”, bu şekilde oluşmuştur. O eve, sofraya konuk olmuş 30’a yakın kişinin tanıklığından oluşan bir hafıza kaydını bu kitap için derledik. Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Aziz Nesin, A. Kadir, Genco Erkal, Fatma Girik, Adalet Ağaoğlu, Nedim Gürsel, Can Dündar, Zeynep Oral, Coşkun Aral bunların arasındadır.” dedi. Birçok dernek üyesi ve vatandaşın katıldığı ve Samsun Öğretmenevi konferans salonununda gerçekleşen söyleşi sonunda, CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz tarafından Arif Keskiner’e, katılımından dolayı ve günün anısına bir plaket takdim edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Nâzım’ın Evinde, Vera’nın Sofrasında Söyleşisi başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Nâzım’ın Evinde, Vera’nın Sofrasında Söyleşisi ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ