24.04.2019 - Tekkeköy Gündem

Ne Bekliyordunuz?

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 03 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 241 KEZ OKUNDU

Belediye meclis gündeminde yer alan 7 tane satış maddesi sonrasında naylon faturalar kesenleri ve para aklayanların olduğunu tekrar konuşulmaya başlandı. Hatta olayı daha ileri boyutlara getirip merak uyandırmaya çalışarak bunları ileri tarihlerde açıklayacağını söyleyenler var.

Sakın bu kimseyi desteklediğim anlamına gelmesin, isteyen istediği şeyi açıklasın. Ama yapılacak olan açıklamalar zaten toplumun büyük bir kısmı tarafından biliniyor, hiç biri sürpriz olmayacak. Bilmenin de hiçbir sonuca ulaştıracağını sanmıyorum, tıpkı şuan bilenlerin yapmadığı gibi.

***

Tekkeköy’ün son belediye seçim sonuçlarında ilk iki sırada yer alan mevcut başkan Hasan Togar ve milletvekili Hayati Tekin’in yerel seçim için harcadıkları paralar eski parayla bir trilyon yeni para ile bir milyon liranın çok çok üzerinde.

Belediye başkanının aldığı maaş 10 bin lira olsa dahi (bu kadar olmadığını kesin olarak biliyorum) 5 yıl sonunda maaşıyla elde edebileceği rakam 600 bin lira (eski parayla 600 milyar).

Aradaki farkı tartışmaya çok da gerek yok.

Yine bildiğimiz çok net bir şey var ki bunu Tekkeköy sanayisinde bunu finanse edebilecek ve bu vadeyi bekleyebilecek bir çok iş adamı var.

***

Dikkat edilmeyen nokta aslında harcanan paralara oy veriyor olmamız. İster kabul edin ister etmeyin bir ürünü veya partiyi ne kadar sık görürseniz ona eğiliminiz o kadar artacaktır. Bu insan psikolojisi ile alakalıdır.

Binlerce lira harcanarak açılan seçim koordinasyon merkezlerinde içtiğimiz çay ve dinlediğimiz projeler bizi ikna eder. Seçim koordinasyon merkezi olmayan adayı belki 5 dakika bile dinleme şansımız olmayak. Haklı olarak bildiğimiz ve inandığımıza oy vereceğiz.

Bu durum çok yanlış ama maalesef genel seçimlerde de benzer senaryo var. Önümüzdeki seçimlerde de aynı olacak.

***

Tekrar konuya dönelim.

İsteyen açıklasın tabi ki ama bunları zaten birçok kişi biliyor. Bilmeyen varsa da seçim zamanı harcanan paralar sonrasında “Ne Bekliyordunuz?” sorusunu sormak geliyor içimden.

Bunları düşünmek yerine Tekkeköy için daha faydalı şeyler yapabiliriz.

Eğer gerçekten Tekkeköy için faydalı olsun istiyorsanız ve Tekkeköy’ün geleceğini düşünüyorsanız, ilk olarak yapılan yatırımların, projelerin doğruluğunu sorgulayın. Eğer yanlışların çok olduğunu düşünüyorsanız oylarınızla belirlediğiniz encümenlerden satışlara engel olmalarını isteyin. Encümenlere ulaşmanız ve onları ikna etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Eğer ikna edemiyorsanız da çalışmanın size göre en verimli olacak şekilde revize edilmesi için kamuoyu oluşturun.

Emin olun bu Tekkeköy için çok daha faydalı olacaktır.

Muhammet Selman Ayas – Tekkeköy Gündem

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Ne Bekliyordunuz? başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Ne Bekliyordunuz? ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.