21.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Öğretmenlik Strateji Belgesi ve Akıla Takılan Sorular?

Konuk Yazar

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.
  • 13 Haziran 2017
  • 0 YORUM
  • 306 KEZ OKUNDU

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre OECD ülkeleri içinde en genç öğretmen profili bizim ülkemizde.Bunun yanında YÖK verilerine göre Eğitim Fakültelerinden mezun 228.279 öğretmen adayı,diğer alanlara kaynaklık eden fakülteler de hesaba katıldığında 653.899 kişi öğretmenliğe atanmak için beklemektedir.

Üç temel amaç belirlenmiş ve bu amaçları gerçekleştirmek için 35 farklı eylem seçilmiş,bu eylemler Milli Eğitim Bakanlığı imle YÖK ÖSYM ,STK lar gibi çeşitli kurumların sorumluluğuna verilmiştir.STK’lar arasında sayılan Sendikalar,strateji belgesinin ilk yayınlandığı günlerde pek olumlu sinyaller vermedi.Öğretmen performansının ölçülmesi ve ödüllendirme sistemi ile ilgili olacak sanırım,”MEB önce kendi performansına baksın”kabilinde cümleler gördük.

Bu iş başarılacak ise,bu ülkede eğitim kalite olarak yükselecek ise bu mutlaka el birliği ile olacak.Sendikaların bu bağlamda öğretmen Strateji belgesine ciddi anlamda sahip çıkıp katkı vermeleri beklenir.Zira dünyanın en iyi binalarını yapın,en kaliteli araç gereçleri ile donatın,en mükemmel ders içeriklerini hazırlayın.Bunu öğrenci ile buluşturacak kişi öğretmendir.

Türkiye gerçekleri ortada iken %12,5 işsiz varken,yarım milyondan fazla insan öğretmen olarak atanmayı beklerken,öğretmen camiası ve öğretmenlerin sendikaları”bir amacı da mesleğin statüsünü yükseltmek ve öğretmenlerin çalışma ortamlarını iyileştirmek” olarak belirlenen strateji belgesinin uygulanmasına yardımcı olmalıdır.

Zira aynı,tekdüze şekilde yapılan işlerle farklı sonuçlar elde etmek imkansızdır.Elde edilen sonuçta bir başarı varsa bu ancak rastlantısal olarak nitelenebilir.

Milli Eğitim Bakanlığının gelecek vizyonunda en önemli figür olan öğretmeni ,öğretmenlik öğretmenliğini önemseyerek böyle bir vizyon belgesi hazırlaması elbette güzel bir gelişmedir.

Yapılacak eylemleri incelerken bir çok yerde yasal düzenlemelerden söz edilmiş,bu düzenlemeleri yapmak,yaptırmak Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün sorumluluğuna verildiğini gördük.

Bunları görünce sormadan geçemedim?

*Öğretmenlere 08.00-17.00 mesaisi gelecek mi?Yoksa öğretmenler 08.30 da girdikleri derslerin ardından 14.20 de ,öğrencisinden önce servise binip kaçarcasına okulu terk edecek mi?

*Mevzuatta yeri olan ve karşılığı ödenen hazırlık ve planlamayı okulda yapmayı yaptırmayı Bakanlığımız düşünür mü?

*Hizmetiçi Eğitim Bakanlıkta bir tanıdığın varsa sınırsız,yoksa 10 yılda bir kez bile katılamadığın bir etkinlik olmaya devam edecek mi?

*Sayın Ahmet DAVUTOĞLU döneminde mesleğe alınan ve adaylık eğitimi ciddi olarak yaptırılan,sonraki öğretmen atamalarında ,pek de bahsedilmeyen o ciddi,istenen,özlenen adaylık eğitimi devam edecek mi?yoksa başa mı dönüyoruz?

*Öğrenmeyi ve gelişimi sürekli tutmak için her ne pahasına olursa olsun öğretmenler hiç değilse 4-5 yılda bir mesleki bir iç sınava tabi tutulacak mı?performans yönetimi ve performansa dayalı ödeme sistemi getirilecek mi?Yoksa bal yapan ile zehir yapan aynı maaşı almaya ve aynı iş garantisi ile devam edecek mi?

Soru çok?

Cevapları ise zaman içinde hayata geçirilecek,-hayırlı olacağına inandığımız-strateji belgesinin uygulamalarında göreceğiz.

Öğretmenlerimizden arzumuz odur ki bu mesleği elde edene kadar harcadığınız performansı mesleğe girdikten sonra da göstermeniz,en az sizi yetiştiren öğretmenlerin gayretleri kadar ,size teslim edilen öğrencilerin yetişmeleri için de çalışmanızdır.

Bu strateji belgesinin hazırlanmasında emeği geçenleri kutlar,ülkemiz ve milletimiz için hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ederiz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Öğretmenlik Strateji Belgesi ve Akıla Takılan Sorular? başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Öğretmenlik Strateji Belgesi ve Akıla Takılan Sorular? ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.