Tekkeköy Gündem

2050 Yılında Nüfusun %70’i Şehirde Olacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK ) Genel Sekreteri Engin Işıltan’ın katılımıyla “Yeşil Binalar” konulu seminer düzenledi.

Güngeçtikçe betonlaşmanın artacağını, doğal kaynaklara olan ihtiyacın ve talebin artacağını belirten Işıltan, “Bugün dünya nüfusumuz 7 milyar. 2050 yılında 9 milyar olacağız. Nüfusun yüzde 70’i şehirlerde olacak. Dünyanın kendini yenileme kapasitesi sınırlı. Betonlaşma daha da artacak. Önlem almazsak bize yetmeyecek kaynaklar yüzünden birbirimizi yiyeceğiz. Bu yüzden öyle binalar yapmalıyız ki hem ekolojiye hem insanlara faydalı olmalı hem de bizden sonraki nesiller de orada rahatça yaşamalı.” ifadelerini kullandı.

Yeşil bina çalışmaları sırasında üniversiteler, sektör ve kamu kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduklarını belirten Işıltan, aynı zamanda insanlığın ortak aklına, Türk yapı sektörünün dinamizmine, yatırımcıların ileri görüşlülüğüne ve genç meslektaşlarına güvendiklerini de sözlerine ekledi.