25.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Önlem Alınmazsa 5 kişiden 1’i Şeker Hastası Olacak

  • 21 Temmuz 2016
  • 0 YORUM
  • 437 KEZ OKUNDU
Önlem Alınmazsa 5 kişiden 1’i Şeker Hastası Olacak

Clinic A Tıp Merkezi dahiliye uzmanı Dr. Atilla Atik Dünya’da ve Türkiye’de giderek artan şeker hastalığı ile bilgi verdi. Önlem alınmazsa bir çok kişinin şeker hastalığı ile karşı karşıya kalınacağını belirten Dr. Atilla Atik, “Maalesef önlem alınmaz ise önümüzdeki 15 yıl içerisinde her 5 kişiden biri şeker hastası olacak. Önlem ise insülin direnci safhasında başlıyor. İnsülin direnci bizi önce gizli şekere, oradan da şeker hastalığına götüren çok sinsi bir süreç” ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmalara göre 40-50 yıl öncesinde dünyada yüzde 3’ler civarında olan şeker hastalığı günümüzde yüzde 15’lere kadar dayandı. Şeker hastalığının önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Clinic A Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr.Atilla Atik, “Beyaz un, şeker ve şekerli gıda tutkusu kontrol altına alınmazsa, tembellik, hareketsizliğin önüne geçmezsek dünyanın en önemli sağlık sorunlarının arasında bulunan şeker hastası olabiliriz. Böyle bir yaşantının sonucunda pankreas tarafından üretilen ve kullanılmayan insüline karşı direnç oluşacak. Daha sonra kişi önce gizli şeker, sonrasında ise şeker hastası olacaktır. Bu nedenle her zaman insülin direncinin bizi önce gizli şekere, oradan da şeker hastalığına götüren çok sinsi bir süreç olduğuna dikkat çekerek sağlık kontrollerinde şüpheli vakaların mutlaka gerekli testleri yaptırmalarını istiyoruz” dedi.

Hastaların da bir çoğunun insülin direnci ve gizli şeker konusunda çok fazla bilgisi olmadığını, ancak şeker hastalığını çok iyi bildiklerine de işaret eden Dr. Atilla Atik, sık sık acıkmalar, sebepsiz kilo almalar ve alınan kiloların verilememesi, tatlıya düşkünlük ve yemek sonrası uyuklama gibi belirtiler yaşayan kişilerin mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmesi ve kan tahlili yaptırması gerektiğini ifade etti. Dr.Atik, erken dönemde vakaların yakalanması sayesinde de şeker hastalığının dünya da yükselişinin engelleneceğine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Önlem Alınmazsa 5 kişiden 1’i Şeker Hastası Olacak başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Önlem Alınmazsa 5 kişiden 1’i Şeker Hastası Olacak ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ