24.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Organizasyonların Türkiyeye Katkıları Çok Olumlu

Emre Uzun

Yazarın şu ana kadar yazılmış 6 makalesi bulunuyor.
  • 16 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 452 KEZ OKUNDU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Et ve Süt Kurumu, 1 Haziran’dan itibaren Bosna’dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave olarak 10 bin ton taze soğutulmuş dana etini getirerek piyasaya arz edecek” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan varlığının arttırılması ve et piyasasının düzenlenmesine yönelik alınan tedbirler konusunda açıklama yaptı. Bakanlığın hayvan varlığını artırmak ve kırmızı et üretimindeki talebi karşılamak için birtakım ilave tedbirler aldığına dikkati çeken Çelik, “Bu kapsamda Bakanlar Kurulu kararıyla et ve süt piyasasının regülasyonundan sorumlu Et ve Süt Kurumu (ESK) ile TİGEM’e 400 bin baş besi ve damızlık hayvan ithalatı yetkisi verildi. Bu tedbirle, yurt dışından daha uygun fiyatlarda ihtiyaç duyulan dönemlerde ve sayıda dana ithalatı yapılarak besicilerimizin ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. Artık üretici ve besicilerimiz çok daha uygun şartlarda ve diledikleri sayıdaki besi danasını ESK’dan kolaylıkla temin edebilecekler. ESK, besilik canlı hayvan ihtiyacını karşılamak için gerekli her türlü tedbiri almış ve biçilen yeni rolüyle piyasanın belirleyici aktörü haline gelmiş durumdadır. Besilik hayvan ithalatı, ESK’nın öncülüğünde şeffaf bir şekilde yürütülecektir. Kazanan üreticilerimiz, besicilerimiz ve ülkemiz olacaktır. Nitekim ESK, bugün itibarıyla canlı hayvan ithalatı yapmak için duyuruya çıktı. Öte yandan TİGEM de, hayvan varlığımızı arttırmak amacıyla üreticilerimizin damızlık hayvan talebini karşılamaya yönelik uygulamalarına devam edecektir” ifadelerini kullandı.
“KARARLI POLİTİKALARIMIZI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Çelik, şunları kaydetti:
“Piyasa fiyatlarının oluşmasında üretici ve besicilerimizin maliyet unsurları dikkate alınarak herhangi bir zarara uğramamalarına özellikle özen gösterilecektir. Diğer bir ifadeyle üreticilerimizi ve besicilerimizi mağdur etmeyecek, hayvan varlığımızı arttırma temelli fiyat politikalarımızdaki kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz. Bunların yanı sıra, 2016 yılı başından beri özel sektör, 161 bin besi danası ithal etti. Aynı şekilde ihtiyacı karşılamak üzere yaklaşık 230 bin baş besi danası daha ithal etme izni verilmiş durumda. Ayrıca ESK, 1 Haziran’dan itibaren Bosna’dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave olarak 10 bin ton taze soğutulmuş dana etini getirerek piyasaya arz edecek. Bakanlık olarak hayvan varlığımızın arttırılması amacıyla üretici, besici ve sanayicilerimizle diyalog halindeki kararlı politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi. Hayvan ve et ithalatının yanı sıra gecen hafta manda salınım festivali oldu.
2. Deltaya Manda Salınım Festivali
Samsun’un Bafra ilçesi Kızılırmak Deltası’ndaki kuş cennetinde ikincisi düzenlenen Deltaya Manda Salınım Festivali büyük ilgi gördü.
Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Samsun Damızlık Manda Yetiştiriciler Birliği tarafından Samsun’da yapılan Manda Salınım Festivali’nde deltaya temsilen 400 manda salındı.
Festivalin açılışında konuşan Bafra Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin, “İlimiz manda yetiştiriciliğinde 17 bin baş manda sayısı ile ülkemizde ilk sırayı almasının gururu ile bakanlığımızın, valiliğimiz, büyükşehir belediyesi, Bafra Kaymakamlığı, Belediye, İl ve İlçe Tarım müdürlükleri, esnaf ve tüm halkımızla birlik ve beraberliğin fotoğrafını sergilemekteyiz. Bu fotoğrafın aktörleri Samsun’un simgesi doğa harikası Kızılırmak ve deltasının olmazsa olmazı manda. Amacımız kültürel varlıklarımızı korumak, manda ürünlerini tanıtmak ve ekonomiye kazandırmaktır” dedi.
Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz da, 1980’li yıllarda milyonla ifade edilen manda varlığının bugün yüz binin altına düştüğünü belirterek “Ancak bakanlığımız tarafından 2011 yılında başlatılan halk elinde Anadolu mandası projesi ve 2012 yılında başlatılan anaç manda desteklemeleriyle manda sayımız artışa geçmiştir” diye konuştu.
Belediye Başkanı Zihni Şahin de; “Bafra’mız Türkiye’yi besleyen önemli ovalardan biri. Bu festivallerle dünya mirası deltamızı tanıtıyoruz. Mandanın ne kadar önemli olduğunu buna hükümetimizin de değer vererek, destek vererek, gündeme getirmesi ve manda mamullerinin Bafra’mıza ve ülkemize büyük ekonomik katkıda bulunacağına gönülden inanıyoruz. Geleneksel hale gelen festivali organize eden herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, burasının çok kıymetli bir yer olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Buranın kıymetini hepimiz bilmeliyiz. Bir taraftan burayı burada yaşanan insanlarımızın verimli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Biz burayı halkın kullanımına sunmazsak burası bir şekilde başkalarının istilasına uğrar. Onun için buraya sahip çıkalım. Burası turizme kazandırıldığında şimdi dolaşan 100 kişi, 200 kişi bilemediniz bin kişi yarın buraya 1 milyon kişi gelecek. Bu bahsettiğimiz içinde bulunduğumuz coğrafya belki de dünyada bir kaç yerde var. Türkiye’de 100 bin civarında manda var. 17 bini Samsun’da ve Samsun Türkiye’de birinci sırada.”
.Protokol konuşmalarının ardından manda yoğurdu ve manda kaymağın da dereceye girenler ile 7-10 litre ile en yüksek süt verimli mandanın sahibine ödül verildi. Yapılan festivalde ağalığı 4 bin lira ile Ahmet Taş kazandı.
Festival, temsilen bir manda sürüsünün deltaya yetiştiriciler eşliğinde salınımıyla sona erdi.
Böyle güzel organizasyonların Samsunumuza ve Türkiye’mize katkıları çok olumlu , güzel organizasyonlardır. Festivalde manda dondurmasının tadıyda bir başka güzeldi, tavsiye ederim. Böyle güzel organizasyonların Vali İbrahim ŞAHİN in çok önem verdiği biliniyor. Samsunumuza ve Türkiyemize katkıları çoktur. Sloganımız neydi; temiz hava, temiz toprak, temiz çevre ve tertemiz bir gelecek için ORGANİK TARIM!
Emre UZUN
Organik Tarım Teknikeri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Organizasyonların Türkiyeye Katkıları Çok Olumlu başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Organizasyonların Türkiyeye Katkıları Çok Olumlu ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.