22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Rusya İle Tarım İlişkileri

Emre Uzun

Yazarın şu ana kadar yazılmış 6 makalesi bulunuyor.
  • 02 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 357 KEZ OKUNDU

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türk tarım heyetinin geçen hafta Rusya’da gerçekleştirdiği görüşmelerin olumlu geçtiğini ve bazı ürünlerle ilgili ithal yasağının kalkabileceğini söyledi.

Bakan Çelik, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik, Rusya’ya gönderilen tarım heyetinin, Türkiye’nin Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü düzeyindeki Rus Tarım Bakanlığına bağlı birimle görüşmeler yürüttüğünü belirtti. Bakan Çelik, heyetin 26 Nisan da yaptığı görüşmede , “Moskova merkezi hükümetinin almış olduğu kararlar çerçevesinde değil de geçici ithalatını yasakladıkları ürünlerle ilgili Türkiye tarafından alınan karantina, ilaç kalıntısı gibi sorunlara karşı, tedbirleri ve önlemlerine yönelik bir rapor ulaştırılırsa, bu ürünlerle ilgili ithal yasağının kalkabileceği şeklinde görüşme olmuş. Görüşme olumlu ve olgun bir ortamda geçmiş” dedi.

Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağının Suriye sınırında 24 Kasım 2015’te düşürülmesinin ardından Rusya Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Bu yaptırımlar kapsamında Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen yaş meyve ve sebze miktarı yüzde 60’ların üzerinde azalış göstermişti.
Geçen hafta ise Çelik Rusya’nın yaş sebze ve meyve ile Türkiye’den ihraç edilen ürünlerle ilgili olarak süreci ve ürünleri değerlendirmek için teknik bir heyetle görüşme istediğini yazılı olarak bildirdiğini ve bunu kabul ettiklerini söylemişti. Rusya’dan dönen heyet ile ileriki günlerde değerlendirme yapacaklarını kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti:

“İki dost, komşu ülkenin ilişkilerinin normalleşmesinden başka bir çıkış yolu görmüyoruz. Onun için Rusya’nın bu daveti genel tarım ürünlerini ilgilendirmese de spesifik bazı alanlarla ilgili olsa da olumlu bir adımdır… Patlıcan ve biber gibi ürünlere geçici bir kısıtlama getirmişlerdi, bunların belki serbest kalmasıyla ilgili bir değerlendirme yapılmış.”

GÜBRE FİYATLARINDA %10-16.5 İNDİRİM

Öte yandan Çelik gübredeki KDV indiriminin ardından yüzde 10-16.5 arasında bir indirime daha gidildiğini söyledi ve şöyle dedi:”Aralık ayında, KDV indirilmeden 99.5 lira olan DAP gübresi, KDV indiriminden sonra 84-85 liraya iniyor. Şimdi de yüzde 16.35’lik bir indirimle DAP gübresi 68 liraya Türkiye’de çiftçimiz tarafından alınabilecek.”

Hükümet Programı ve 2016 yılı Eylem Planı’nda yer alan vaatler arasında olan gübre ve yemde KDV yüzde 18’den sıfıra indirilmişti.

RUSYA VE KOMŞULARLA RAKAMLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre; Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz tarım ürünü ihracatı 2015 yılının ilk 3 ayına oranla yüzde 74 azaldı. 3 aylık dönemde Rusya’ya yapılan domates ihracatı yüzde 34, limon ihracatı yüzde 15, portakal ihracatı yüzde 26, hıyar ihracatı ise yüzde 46 geriledi. Rusya’nın ambargosu sonrası yükselmesi düşünülen Irak pazarındaki düşüş de dikkat çekti. Rusya ve Irak tarım pazarındaki toplam kayıp ise 168 milyon dolar. İsrail ve diğer ülkelere ihracat fırladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)rakamlarına GÖRE 2016’nın 3 aylık bilançosuna göre Rusya’ya gerçekleştirdiğimiz tarım ürünü ihracatı 2015 yılına oranla yüzde 74 azaldı. Türkiye, 2015’in Ocak, Şubat, Mart ayında Rusya’ya 308 milyon kilogram tarım ürünü gönderirken, 2016’nın aynı döneminde bu rakam 80 milyon kilograma kadar düştü.

2 PAZARDA TOPLAM KAYIP 168 MİLYON DOLAR

Yaşanan gerilemeye ürün bazında bakıldığında 3 aylık dönemde Rusya’ya yapılan domates ihracatı yüzde 34, limon ihracatı yüzde 15, portakal ihracatı yüzde 26, hıyar ihracatı ise yüzde 46 geriledi. Rusya’nın ambargosu sonrası yükselmesi düşünülen Irak pazarındaki düşüş de dikkat çekti. TİM verilerine göre Irak pazarında miktar bazında yüzde 7, rakam bazında yüzde 15 gerileme oldu. Rusya ve Irak tarım pazarındaki toplam kayıp ise 168 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

İSRAİL İLE İHRACAT FIRLADI

Rusya ile yaşanan krizde, Rusya nın listesine girmeyen ürünlerin ihracatındaki yükseliş ise dikkat çekti. Biber ve patlıcan yüzde 33, kabak yüzde 14, havuç ve turpun ihracat oranı ise yüzde 66 arttı. Rusya’ya komşu ülkelere yapılan ihracat oranları da yükseldi. İşte, 2015-2016’nın ilk 3 ayının kıyaslamasına göre ortaya çıkan yaş sebze ihracatında artışlar: Romanya yüzde 66, Beyaz Rusya yüzde 367, İsrail yüzde 1637, Gürcistan yüzde 241, Polonya yüzde 131, Azerbaycan yüzde 857.

Rusya ile yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde meyvesini vermeye başladı. Rusya önemli bir pazar. Rusya Türkiye siz yapamaz. Rusya’nın tarım ihtiyacının yarıya yakınını Türkiye den karşılamaktadır. Zaten Rusya da Türkiye den aldığı tarım ürünlerini diğer ülkelerden fahiş fiyatlara aldığı için Türkiye ile tarım görüşmeleri talebi Rusya’dan geldi. Tarım bakanlığı Rusya’dan gelen Teknik ekibin bu hafta Tarım bakanı Faruk ÇELİK ile bir araya gelip görüşmenin detaylarını görüşeceklerdir. Bol bereketli, bol kazançlı haftalar diliyorum. Sağlıcakla kalın dostlar. Sloganımız neydi; temiz hava, temiz toprak, temiz çevre ve tertemiz bir gelecek için ORGANİK TARIM!

Emre Uzun
Organik Tarım Teknikeri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Rusya İle Tarım İlişkileri başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Rusya İle Tarım İlişkileri ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.