22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Samsun e-ticaret

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 03 Ağustos 2016
  • 0 YORUM
  • 362 KEZ OKUNDU

İnternet üzerinden alış verişlerin artmasıyla birlikte mağaza sahibi birçok insanın internet üzerinden satış yapma isteği de arttı. Peki internet üzerinden satış yapabilmek göründüğü kadar kolay mı ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bu yazımızda genel hatlarıyla Samsun’da e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gerekenleri ve Samsun’un e-ticaret durumundan bahsedeceğim. İlerleyen yazılarda bazı önemli konularla karşınızda olacağım.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki internet üzerinden satış yapmak dışarıdan göründüğü kadar kolay kar getiren bir iş değil. Her ne kadar işlek bir caddede mağaza açma ihtiyacı yerine şehir merkezinden uzak depo işinizi görüyor, kira ve personel giderini azaltıyor olsanız da kargo maliyetleri, pos oranları ve reklam maliyetleri düşünüldüğünde kar oranının fiziksel mağazaya göre daha düşük olduğunu söylemek lazım. Ama yine de stok tutan fiziksel bir mağazanın stoklarını daha hızlı eriterek ürünlerini sürekli yenileyebilmek, mekan bağımsız satış yapabilmek adına internet üzerinden satış yapmasında fayda var.

İnternet üzerinden satışa başlamadan önce danışmanlık hizmeti almanızı şiddetle tavsiye ederim. İnternet üzerinden satış yapan veya daha önceden denemiş kişilerden bilgi alın. Samsun e-ticaret siteleri ücretsiz danışmanlık için benimle irtibat kurabilirsiniz. İrtibat için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden satışa başlamak için bir siteye ihtiyacınız olacak. Gerek güvenlik düzeyinin üst seviyeye çıkma ihtiyacı, ilerleyen kısımlarda anlatacağım arama motorlarında iyi sıralama elde etme isteği sebebiyle bütçenize göre tanınmış firmalardan özel kodlama veya yüksek referans sayısına sahip kendini geliştiren hazır e-ticaret altyapılarından birini tercih etmelisiniz.

Yazılımın fazla özelliklere sahip olması size ürünlerinizi eklerken ve yazılım üzerinden kampanya yapabilmeniz için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yazılımınızı seçip, gerekli kurulumlar gerçekleştikten sonra ürünlerinizi siteye eklemelisiniz. Ürünlerinizi siteye eklerken normal mağazacılık anlayışından farklı olarak sitenizi ziyaret eden kişinin en fazla ürün hakkında bilgi edinebileceği ve en fazla duyu organı kullanım hissi kazanacağı içerikler üretmelisiniz. Aksi takdirde satış gerçekleştirebilmeniz ürün sektörünüze bağlı olarak çok zor olacaktır. Ürün görselleri ve isimleri ile yapılmaya çalışılan satışlar maalesef mevcut durumda yeterli olmamaktadır.

Ürünleri yerleştirdikten sonra yapmanız gereken diğer adımlar kargo şirketi ile anlaşmak olacaktır. Bunun için Kargo şubelerini arayarak tahmini aylık ortalama ürün gönderim adetinize bağlı olarak ücret istemeniz gerekmektedir.

Yapmak zorunda olduğunuz bir diğer adımda sitenize sanal pos bağlamaktır. Yazılımınızdan bağımsız olan sanal pos bankanızla anlaşmanız neticesinde belirli bir oran karşılığında ödeme gerçekleşmesini sağlayacaktır. Aslında bu da tıpkı normal pos cihazı gibidir. Sanal posta da çalıştığınız bankadan uygun teklifler isteyebilir veya bu konuda daha çok hizmet veren bankalara başvurabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra e-ticaret sitesi üzerinden satış yapabilmeniz mümkün. Tabiki ziyaretçileri sitenize çekebildiğiniz takdirde. Bu konuda da yapmanız gereken reklam vermek. Sitenizin dijital ortamlarda veya fiziksel reklam alanlarında reklam vererek sitenizden haberdar olmalarını ve alış veriş yapabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Samsun e-ticaret

Samsun’da yazı hazırlandığı tarih itibariyle e-ticaret sitelerinin çok fazla geliştiğini söylemek mümkün değil. Tabi ki Samsun e-ticaret markası Tozlu.com’u saymazsak. Samsun ve Karadeniz henüz daha bu alanda yeterli sayıda marka oluşturabilmiş değil. Konum bağımsız yapılan bu işlemde ne zaman yeni bir marka çıkacağını bilmek mümkün değil.

Samsun e-ticaret konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bana ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Samsun e-ticaret başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Samsun e-ticaret ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.