24.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Samsun İnşaat Fuarı 2016 Açıldı

  • 31 Mart 2016
  • 0 YORUM
  • 425 KEZ OKUNDU
Samsun İnşaat Fuarı 2016 Açıldı

Samsun İnşaat Fuarı 2016 TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından açıldı. yapı, inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma ve markaların katıldığı fuara Samsun’dan ve Karadeniz bölgesindeki şehirlerden önemli temsilciler katıldı.

Açılış töreninde TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Cihat ALAGÖZ yaptığı konuşmasında, “31 Mart-03 Nisan tarihleri arasında bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Samsun İnşaat Fuarı’nı açıyoruz. 2016 yılının ilk üç ayı içerisinde büyük bir başarıyla tamamlamış olduğumuz Kitap Fuarı ve Mobilya Fuarımızın ardından, karşınıza 2. İnşaat Fuarımız ile çıkıyoruz. Üç ay içerisinde üçüncü fuarımızı açıyoruz. Bu fuarımızın ardından Tarım Farı, Otomobil Fuarı ve Gıda Fuarı ile bu yıl yolumuza devam etmeyi öngörüyoruz. Gelecek dönemler için ise yeni konu başlıkları ile Samsun’da faaliyetlerimize kararlılıkla devam edeceğimizi burada sizlerle paylaşmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Samsun Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU inşaatın önemini vurgulayan konuşmasında, “Ülkemiz gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi gelişimin ana eksenini ise inşaat oluşturmaktadır. Barajlar, enerji üretim tesisleri, yollar, havaalanları, kentsel mekanlar, fabrikalar, hastaneler ve diğer tüm yaşamsal mekanlar ile o mekanları yaşanılır kılacak tüm altyapının ilk adımı inşaatla atılmaktadır. Geleceğe güvenle yürüme kararlılığında olan bir ülke bu yürüyüşüne hiç şüphesiz ki inşaatla başlayacaktır. İnşaat sektörü kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan konumda olup, bu yaygın etki sektörün, ekonominin lokomotifi olma vasfının en temel göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

İnşaat fuarının şehre büyük katkı sağladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “İnşaat fuarı Samsun’da hem iz bırakıyor, hem de sektör dinamiklerine ve kente önemli katkı sağlıyor. İnşaat deyince akla Karadeniz ve Karadeniz insanı geliyor. Türkiye’de inşaat sektöründe olan 100 kişiden neredeyse 90’ı Karadenizlidir. Çünkü Karadeniz’in o çilekeş insanlarının çoğu geçimini sağlayabilmek için inşaat sektörüne girmiş ve oralarda da büyük başarı göstermişlerdir. Sizin anlayacağınız inşaat sektörünün başarılı büyük iş adamlarının neredeyse yüzde 90’ı Karadenizlidir. Karadeniz’in göz bebeği olan Samsun’umuzda da böyle bir inşaat fuarının yapılması oldukça önemli. Büyük inşaat firmalarını Samsun’daki fuarda buluşturalım ve teşvik edelim istiyoruz. Ben inanıyorum İstanbul’da organize edilen bir fuar kadar Samsun’daki inşaat fuarları da büyük ses getirecektir. Bunun için yapmamız gerekenler ne ise hepsini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin müteahhit şirketleri sıralamasında dünyada ikinci sırada olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN “Samsun bir zamanlar fuarlar şehriydi. Ama bir dönem iniş yaşamıştı. Şimdi de Samsun fuarlar kenti olma yolunda çok emin adımlarla gidiyor. Burada yapılan kitap fuarında 110 bin kişinin ziyaret ettiğini duyduğumda adeta uçtum. Biz kitap okumada handikapların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bunu bir şekilde aşmamız gerekiyor. Bu inşaat fuarı emin olun beni çok heyecanlandırıyor. İnşaat sektörü bazen 3 bin, 5 bin, bir evde neredeyse 13 bin farklı enstrümanın olduğu bir alandan bahsediyoruz. Tüm dünyada inşaat sektörü diğer finansal ölçümlerinde bir şekilde anahtarı oluyor.

Gayrisafi yurt içi hasılaya kıyas olarak kişi başına düşen milli geliri kıyaslıyorlar ve konut satışına bakıyorlar. Ama özellikle dünyada 2008 yılındaki daralmadan sonra konut sektörü en azından bizim ülkemizde olumsuzluğun teğet geçmesine neden oldu. Bir de Türkiye ciddi anlamda müteahhitlik sektöründe başarı elde ediyor. 2013 yılı verilerinde Türkiye, 250 en büyük müteahhit sıralamasında 42 müteahhit ile dünyada ikinci sırada. Birinci sırada da 62 müteahhit şirketi ile Çin yer alıyor. Bu aslında çok ciddi bir şekilde bizi yukarıya doğru çekmektedir. Konut sektörü inşaat sektörünün bir parçasıdır. Son 10-15 yıl içerisinde ülkemizde çok ciddi projelere imza atıldı.

Bu sektör içerisine biz mutlak suretle Üniversitemizi ve üniversiteleri devreye koymamız gerekiyor. Eğer üniversitelerimiz AR-GE konusunda katkı sağlar, bir taraftan da yatırımcılarımız devreye girerlerse gerçekten çok ciddi anlamda mesafe alırız. Ben bu fuara katılan inşaat sektörü sahiplerine, belediye başkanlarına ve diğer katılımcı firma sahiplerine ve emeği geçen herkese yürekten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu fuarın insanımıza, Samsunumuza ve ülkemize hayırlar getirmesin diliyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.

Açılış programında yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından 2. Samsun İnşaat Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.Açılışın ardından standlar gezilmeye başlandı.

Gerçekleştirilen törene Samsun Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanı Haluk ŞİMŞEK, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Sinop Gerze Kaymakamı Bülent BAYRAKTAR, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Samsun İnşaat Fuarı 2016 Açıldı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Samsun İnşaat Fuarı 2016 Açıldı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ