25.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Samsun’da Geleneksel Toplu Nikah Töreni Yapıldı

  • 06 Ekim 2016
  • 0 YORUM
  • 390 KEZ OKUNDU
Samsun’da Geleneksel Toplu Nikah Töreni Yapıldı

Vali İbrahim Şahin, Anakent Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Toplu Nikah Töreni’ne katıldı.

Yeni evlenen ve çeşitli nedenlerden dolayı resmi nikahlarını yapamamış 43 Romen çiftin resmi nikahlarını yaparak dünya evine girmelerini sağlamak amacıyla her yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Toplu Nikah Töreni öncesi bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Roman kardeşlerimiz erken evlendikleri için bu hizmeti veriyoruz. Küçük yaşta evlendikleri için nikah kıyma işlemi yapılamıyor. Dolayısıyla evlendikten sonra zaman ve imkan bulamıyorlar. Nikah kıyamadıkları için de çeşitli hizmetlerden faydalanamıyorlar. Biz de bu kardeşlerimizin çocuklarının okul ve sağlık işlemlerinde bir problem yaşanmaması için nikahlarını kıyıyoruz. Yıllardır bu işlemi yapıyoruz. Bu akşam buraya bu güzelliği katan misafirlerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Allah bir yastıkta kocatsın.” dedi

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise toplu nikah töreninde yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız evlilikte nikah cüzdanını verirken üç çocuk mecburiyetini getiriyor. Ama bu Romen kardeşlerimiz daha nikah cüzdanlarını ellerine almadan anlaşılan üçü tamamlamak üzere çaba sarf ediyorlar. Şimdiden Allah hayırlı, uğurlu etsin diyorum. Samsun’da romen mahallesini ziyarete gittiğim zaman Romen kardeşlerimiz bana inanılmaz bir ilgi gösterdiler. O zaman onlara teşekkür etme fırsatım olmadı. Beni kendi mahallerinde ağırlayan siz romen kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bizi bağrınıza bastınız. Müsaade ederseniz özellikle bir şey ifade etmek istiyorum. Mutlak suretle okulları bitireceğiz. İlkokula, ortaokula, liseye ve üniversiteye giden kardeşlerimizi mutlak suretle destekleyeceğiz.

Evlilik yaşına gelince erken evlilik yok. Bundan sonra da buna dikkat edeceğiz. Zamanı geldiğinde evlendirelim, kendilerinin masraflarını da karşılayalım ama erken yaşta evliliği bir şekilde önlememiz gerekiyor. Onun için de siz anne-babalara, velilere çok büyük bir görev düşüyor. Özellikle siz gençlere çok daha büyük görev düşüyor. Okumanız gerekiyor. Özellikle okulları mutlak suretle bitirin. Kaymakam arkadaşlarıma tembihliyorum. Çocuklar okula gittiğinde kahvaltılarını veriyoruz, öğlen yemeklerini de vereceğiz. Ama siz de onların okumalarıyla ilgili olarak onlara fırsat tanıyın. Özellikle okuyalım ki, eğitim düzeyimiz, refah düzeyimiz yükselsin ve daha kaliteli bir hayat sürelim. Hayat standardımız artsın. Ben hepinizi yürekten kutluyorum. Size Allah’tan sağlık, güzellik ve mutluluklar diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 43 çifti temsilen işitme engelli Tahir-Esma İnater ile Alican-Gülnur Yiğit çiftinin nikahları Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından kıyıldı. Çiftlerin nikah şahitliğini Valimiz İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı P. Alb. Sedat Bulut, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler yaptı.

Nikahları Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından kıyılan çiftlerin nikah cüzdanlarını Valimiz Sayın İbrahim Şahin ve Garnizon Komutanı P. Alb. Sedat Bulut vererek gelin ve damada ömür boyu mutluluklar diledi. Nikah merasiminin ardından düğün pastası kesildi ve havai fişekler atıldı. Daha sonra nikahı kıyılan çiftler ve yakınları doyasıya eğlendiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Samsun’da Geleneksel Toplu Nikah Töreni Yapıldı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Samsun’da Geleneksel Toplu Nikah Töreni Yapıldı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ