22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

“Samsun’da Yaklaşık 40 Bin Engelli Var”

  • 11 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 394 KEZ OKUNDU
“Samsun’da Yaklaşık 40 Bin Engelli Var”

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle, Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP Samsun Kadın Kolları yöneticileri ile birlikte Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi’ni ziyaret etti. Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu ve Dernek üyeleri tarafından karşılanan Akcagöz, 2012 yılındaki verilere göre Türkiye’de bir buçuk milyonun üzerinde engelli olduğuna işaret ederek, “Bunun kırk bine yakını Samsun’dadır ” dedi.

Sakatlar için kamuda belirlenen istihdam alanlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz, “Sakatlar haftanızı kutluyorum. Her sağlıklı birey, bir engelli adayıdır. Kazanın, hastalığın nasıl ve ne zaman geleceği belli olmaz. O nedenle, sağlıklı her bireyin, empati yapması gerekiyor. Sakatların rahatça kendilerini ifade edebildikleri, ulaşım araçlarını kullanabildikleri bir fiziki imkan yaratılmalıdır. Ancak bugün görüyoruz ki, kamu binalarında bile sanki sakatlar yokmuş gibi davranılmış. Her şey, engelsiz bireylere göre tanzim edilmiş. Oysaki, sakatlar da bu ülkenin vatandaşı ve bizimle eşit haklara sahip. Bu nedenle, özellikle kamudaki sakatlara tahsis edilen istihdam alanlarının, kadrolarının artırılması gerekiyor. Sakatların, parlamentoda ve Belediye Meclislerinde, İl Genel Meclislerinde temsil haklarının sınırının genişletilmesi gerekiyor. Onlar da ellerindeki gücün farkında olmalı ve bu güçlerini kullanmalıdırlar. Bir buçuk milyonun üzerinde engelli vatandaşı olan Türkiye’de sakatlar temsil sorunu yaşıyorsa, bu sorun görmezden gelinmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten dolayı CHP İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz’e teşekkürlerini sunan Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, kendilerinin siyaset üstü bir dernek olduklarına dikkat çekerek, “Daha önce de ziyaretimize geldiniz. Teşekkür ediyoruz. Bu hafta dolayısıyla bir defa daha ziyaretimize gelmeniz bizim için daha anlamlı. Umarım tüm engellilerin sorunu çözülür, umarım yöneticiler bu yönde gerekli önlemleri alır.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
“Samsun’da Yaklaşık 40 Bin Engelli Var” başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

“Samsun’da Yaklaşık 40 Bin Engelli Var” ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ