24.04.2019 - Tekkeköy Gündem

Şeyh Yusuf Zeynüddin

Şeyh Yusuf Zeynüddin hazretleri türbesi Tekkeköy‘dedir. Samsundaki türbeler arasında önemli bir yere sahiptir.

İlçe merkezinde bulunan aynı isimli caminin yanında bulunmaktadır. Cami etrafında Tekkeköy Merkez mezarlığı da bulunmaktadır.

Mezar taşının yanında eski Samsun Belediye Başkanlarından Kemal Vehbi Gül’e ait “Bu kabirde metfun bulunan Şeyh Yusuf Zeynüddin Hazretleri, Gavs-ı Azam Şeyh Abdülkadir-i Geylani Hazretlerinin (1078-1166) torunudur. Samsun’da medfun Şeyh Kutbüddin Hazretlerinin kardeşidir. O zaman Bizans Devletinin hâkimiyeti altında bulunan yerleri İslamiyet’e açmak için çalışan bu büyük İslam Mücahit ve mutasavvıfı, medfun bulunduğu bu yöreye gelmiş ve burada bir Tekke açarak insanları irşat etmeye başlamıştır. Tekke Çiftliği denilen semtte kurduğu çiftliğinin kazancı ile devamlı kazan kaynatıp fakirleri, yolcuları ve düşkünleri doyurmuştur. 1285 yılında Tekkeköy Camiini yaptırmıştır. Zamanla bu tekke etrafında bir köy doğmuş ve bugünkü adı ile Tekkeköy meydana çıkmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşayan bu İslam velisinin doğum ve ölüm tarihleri meçhul ise de kardeşi Seyyid Kutbüddin Hazretleri 1322 yılında vefat ettiğine göre, Şeyh Yusuf Zeynüddin Hazretlerinin de 1200 yılı ile 1330 yıları arasında yaşamış olması icap etmektedir. Cihatları, hayır ve irşatları Allah katında malum ve makbul bulunan bu büyük insanları tanıyıp yeni nesillere tanıtmak hepimizin görevidir. Ecdadını tanımayan milletler payidar olamaz. ” açıklamaları bulunmaktadır. Bu yazı Tekkeköy isminin nereden geldiğini açıklamaktadır.

Mezarın kapıdan giriş tarafından Arapça Furkan suresinin 62. ve 63. ayetleri ve Türkçe meali yazmaktadır. “Agah olur; Şüphesiz Allah’ın velileri ki, (İnsanlar korkuya kapıldığı zaman) onlar üzerine (istenmedik) hiçbir Şeyle karşılaşma) korku (Su) yoktur. Ve (İnsanlar umduklarını bulamadıkları için üzüldüklerinde) ancak onlar mahzun olmayacaklardır.”

Şeyh Yusuf Zeynüddin Türbesi Nerede?

Şeyh Yusuf Zeynüddin Türbesine nasıl gidilir: Tekkeköy sapağından dönerek ana cadde üzerinden ayrılmadan ilerleyin. Yolun sağ tarafında gördüğünüz ilk caminin yanında durun. Caminin merdivenlerinden çıkıp sol tarafından ilerlediğinizde türbeyi göreceksiniz. Tüm saatlerde ziyarete uygundur.

Bu sayfa Tekkeköy Gündem internet sayfası tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Eklenmesini ve değiştirilmesi istediğiniz bölümler için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Nuray Akbulut dedi ki:

    Çok işime yaradı.Çok sağlun gerçekten.

  2. Nuray Akbulut dedi ki:

    Çok işime yaradı. Çok sağlun.Allah razı olsun sizden.Allah tuttuğunuzu altın etsin inşallah.

  3. muhammed emin sisman dedi ki:

    Allahimiza hamdolsun ki bu büyük âlimlerinin bulunduğu yerlerde yaşıyoruz ama n yazikki gereken değeri bu Allah dostlarına veremiyoruz bu konuda ben kendimi ayipliyorum ve tahmin ediyorum ki bir çoğumuz bu durumdayız Allah’ım af etsin bizi inşallah benim ricam bu büyük İslam alimi ve insanlara değer veren Allah dostu şeyh Yusuf zeynuddin Hz.leri tanıtım günleri yaparak geçmişimizi yada etmeliyiz benim ricam budur gençlerimiz çok vurdum duymaz olarak yetişiyor bunun önünü ancak Allah’ın yardımı ile alabiliriz o denli Allah’ın rızasını kazanacak ameller yapmalıyız duyarlı kardeşlerime duyurulur inşallah

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Şeyh Yusuf Zeynüddin başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Şeyh Yusuf Zeynüddin ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.