26.04.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy

Tekkeköy Samsun Ordu yolunun 13. km’sinde yer alan Samsun’un merkez ilçesidir. İlçenin doğusunda Çarşamba, batısında Canik, Güneybatısında Asarcık yer almaktadır. İlçe kuzeyi Karadeniz’e kıyıdır.

Tekkeköy Nüfusu

2010 yılında 49.302 olan ilçe nüfusu 2015 yılında 49.848 olarak açıklanmıştır.

Tekkeköy Ulaşım

Eski (kullanılmayan) Çarşamba demiryolunun geçtiği ilçede Samsun merkezden sürekli araç bulunmaktadır. Ayrıca Samsun’da faaliyet göstermekte olan hafif raylı sistem 2016 yılının son aylarından itibaren ilçeye seferler düzenlemeye başlamıştır.

Tekkeköy İklim

Orta Karadeniz ikliminin hakim olduğu ilçede yazlar sıcak ve nemli, kışlar ılık, ilkbahar ve sonbahar yağışlı geçer. Genellikle en sıcak ay ağustos, en soğuk ay ise ocak olarak hissedilmektedir.

Tekkeköy Ekonomik Yapısı

Düz bir alana kurulu olan Tekkeköy Yeşilırmak’ın biriktirdiği verimli delta ovasının devamı olup verimli topraklara sahiptir. İstanbul’a ve Türkiye’nin birçok iline sebze sevk edilmektedir.

Samsun’un en büyük sanayi bölgelerinin yer aldığı Tekkeköy’de organize sanayi bölgesi, ilkadım sanayi bölgesi, örnek sanayi bölgesi, 19 Mayıs sanayi bölgesi yer almaktadır. Samsun’un en büyük sanayi firmaları yine bu bölgeler içerisinde faaliyet göstermektedir.

Tekkeköy Kültürel Yapı

Özellikle son dönemde bir çok organizasyonun gerçekleştirildiği Samsun Yaşardoğu Spor Salonu, Samsunspor’un maçlarını oynadığı yeni stadı Samsun 19 Mayıs stadyumu Tekkeköy’de bulunmaktadır.

Samsun’un ve Karadeniz bölgesinin en büyük fuar organizasyonlarının gerçekleştirildiği Samsun Fuar ve Kongre Merkezi yine ilçe sınırları içerisinde yer alan önemli yapılar arasında yer almaktadır. Fuar ve kongre merkezinde gerçekleştirilen kitap fuarı ilçeye 1 milyondan fazla ziyaretçinin gelmesini sağlamaktadır.

Tekkeköy Tarihi

Milattan öncelere dayanan tarihi olduğu belirlenen Tekkkeköy Mağaralarında milattan önce 15.000 ile milattan önce 60.000 yılları arasında kalma olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen kalıntılar bulunmuştur.

Tekkeköy Turizm

Sahip olduğu tarihi değerler ile yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlere sahip olan Tekkeköy’de özellikle Tekkeköy mağaraları her yıl birçok turist ağırlamaktadır. İlçe merkezinde bulunan Şeyh Yusuf Zeynuddin Camii ve Türbesi, kutlukent mahallesinde yer alan yel değirmeni ve Kabaceviz mahallesinde yer alan Kabaceviz şelaleleri ilçenin görülmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır.

Bu içerik Tekkeköy’ün en güncel internet sitesi Tekkeköy Gündem tarafından ilçenin tanıtımı amacıyla hazırlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.