21.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy Gezilecek Yerler

  • 10 Eylül 2016
  • 0 YORUM
  • 2.972 KEZ OKUNDU
Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy ve Tekkeköy Gezilecek yerlerle ilgili düşüncelerinizi sayfanın altında bulunan yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Tekkeköy Belediyesi tarafından 2017 yılında hazırlanmış tanıtım videosu.

Tekkeköy’de görebileceğiniz en farklı ve özel yer Tekkeköy mağaralarıdır. Karadeniz’in en eski yerleşim yeri olduğu bilimsel çalışmalarla tescillenmiştir. Alan üzerinde Arkeoloji müzesi ve açık hava müzesi bulunmaktadır.

Doğa ile iç içe keyifli bir kahvaltı yapmak istiyorsanız mutlaka Candal Alabalık tesislerini denemelisiniz. Hem sizin hem de çocuğunuzun keyifli vakitler geçirebileceği bir çok Samsun’lunun dahi belli araklıklarla geldiği yerdir.

Sahil kentleri genellikle plajları ile öne çıkar. Tekkeköy’de bulunan Costal plajı vatandaşlar tarafından henüz daha tam keşfedilmemiş ama bir çok lüks plajı geride bırakacak güzelliktedir. Eğer denize girmek için sakin bir yer arayanlardansanız mutlaka denemelisiniz.

Tekkeköy ilçesinin genel tanıtımını, ilçe tarihini ve Tekkeköy Gezilecek yerler hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. Yazıyı okumadan önce genel hatlarıyla Tekkeköy’ü görmek için Tekkeköy Fotoğrafları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tekkeköy’deki tarihi ve turistik yerlerden bazıları

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy Gezilecek Yerler Tekkeköy Gezilecek Yerler

Ülkemizin bir çok yerinde olduğunu gibi Karadeniz’in tarihi ilçesi Tekkeköy’de de birçok gezilmesini tavsiye edeceğimiz yer bulunmaktadır. Tekkeköy Gezilecek Yerler için bazı önerileri sizin için derledik.

Atatürk’ün Selanik’teki Evinin Bir Örneği

tekkekoy-selanik-evi
(Atatürk’ün Selanik’teki evinin örneği yol genişletme çalışmaları nedeniyle kaldırılmıştır.)

tekkekoy-selanik-evi-ici

Tekkeköy Selanik Evi İçindeki müze

Çırakman Mahallesi’ndeki Yel Değirmeni ve Çeşme

Eski Kutlukent beldesi mevkinde Çıkarman Mahallesi’ne vardığınız zaman köy mezarlığına girip ilerliyoruz. İlk sola saptığınız zaman sizi hoş bir sürpriz bekliyor. Taştan yapılmış yel değirmeni ağaçların arkasında gizlenmiş sizi bekliyor. Daha detaylı bilgi için Kutlukent Yel Değirmeni Sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tekkeköy’ün Merkezi

Yeni yapılan modern bir cadde tarihine uygun olarak granit taş parke yapılmaktadır. Yine kent meydanı aynı düşünce ile nostaljik olarak yeniden düzenlenmektedir.

Eski tren istasyonlarının binası restore edilerek ve hazırlanmış projesi ile yapılacak olan çevre düzenlemesi ile turistik amaçlı bir nostalji parkı, kent müzesi ve de tanıtım ofisi olarak gerçekleştirilecektir.

Şeyh Yusuf Zeynüddin Cami ve türbesi

seyh-yusuf-zeynuddin-camii
Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamış büyük İslam velisi Şeyh Yusuf Zeynüddin, 1285 yılında camiyi yaptırmış. Türbesi de bu caminin bahçesinde yer alıyor.

seyh-yusuf-zeynuddin-turbesi

Cami yakın dönemde restore edilmiş ve dış cephesi mozaikle kaplanmış, tarihi bir eser olduğu ne yazık ki anlaşılmıyor, tüm mimari özelliğini kaybetmiş.

Ahşap Camiler

Tekkeköy sınırları içinde sayıları 10-13 arasında olan Ahşap camiler çok önemli bir tarihi taşımaktadırlar. Tescillenmiş olan bu tarihi yapıların restore edilerek turizme kazandırılması planlanıyor.

tekkekoy-ahsap-cami

Tekkeköy 2015 yılında Tarihi kentler birliği üyesi olmuştur. Çekül Vakfı’nın Tekkeköy gündemli toplantısında alınan karar gereği özellikle Ahşap camiler başta olmak üzere dini yapılar için Kültür Rotası haritalandırarak hazırlanmaktadır. Tekkeköy de başka bir gezi rotası kazanılmış olacaktır.

Tekkeköy Mağaraları

İlçe merkezindeki Şeyh Yusuf Zeynüddin Camisinin yanından devam ettiğinizde 800 metre sonrasında Tekkeköy Mağaralarına ulaşacaksınız. Tekkeköy gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz Tekkeköy mağaraları Karadeniz bölgesinde bilinen ilk tarihi yerleşimdir. Burada bulunan arkeoloji müzesi ve açık hava müzesi eski çağlara ait kullanılan araç ve gereçler bulunmaktadır. Tekkeköy mağaraları sayfasından daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Tekkeköy mağaralarına gidişinize yardımcı olacak yol tarifi için Tekkeköy Mağaraları Ulaşım sayfasını inceleyin.

Çınaralan Klise-Cami

Delikli Kayaların eteklerinden Çınaralan Köyü’ne tırmanıp, hayli dar ve bozuk yoldan İlerlendiğinde Çınaralan Köyü çıkıveriyor karşınıza. Buradaki kilisenin sadece bîr duvarı kalmış. Köylüler de 1994 yılında kendi imkanlarıyla burada bîr düzenleme yapıp, yapıyı camiye çevirmişler. Kötü bir restorasyon yapılmış ne yazık ki, yeniden ele alınıp, aslına bağlı bîr restorasyon yapılmasını bekliyor tarihî eski kilîse.

Tekkeköy Ören Yeri

Dündartepe’nin 14 km. güneydoğusunda. 1940 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Hitit ve Eski Tunç Çağı dönemlerine ait buluntular ele geçmiş. Buluntular arasında çark kullanılarak yapılmış deve tüyü ve kırmızı renkte seramikler çoğunluktadır. Eski Tunç Çağı katında ise çok sayıda gömüt, el yapımı seramik, siyah zemin üzerine beyaz boyayla yapılmış geometrik desenlerle süslü, dişli, yivli, çizgi bezemeli kaplar, kabartma İnsan yüzlü vazolar (antropomorf) gün ışığına çıkarılmış.

Costal Sahili ve Ormanı

Tekkeköy İlçesinin sahille buluştuğu bu yer, uzun kumsalları ve doğal kum yapısı ile dikkat çekmektedir. Ve ana yoldan Costal’a geçen yol kıyısı boyunca uzanan Bülbül Deresi hem hobi balıkçılığı açısından hemde ara ara buralara mevsimine göre gelen yaban ördek ve balıkçıl kuşlarla farklı bir alan oluşturmaktadır.

Samsun – Ordu karayolu üzerinde, Çarşamba Havaalanı tabelasından sapıp, Yeni Mahalle ve Kurtuluş Mahalle oklarından L dönüşü yaptıktan sonra sağa dönüp yolu takip ettiğinizde Costal Ormanı karşınızda. Solunuzdaki derenin yanından ilerlediğinizde bu yol deniz kenarına varıyor. Göz alabildiğine uzun ve bakir bir kumsal ve aralıklar sıralanmış çamlar arasında sayfiye evleri.

Asarağaç Piknik Alanı

Kıyı boyunca uzanan Hacı Osman Korusu ve içeriye girildikçe yüksekliği 700 – 800 m. civarında olan Kapaklı Pınartepesi, Kırantepe, Azman tepesi, sahile yakın Asarağaç Tepesi piknik ve mesire olarak popüler yerler.

Büyüklü Kurşunlu Şelaleleri

Büyüklü mahallesi sınırları içinde yer alan Kurşunlu Şelaleleri yaz kış piknik yapılabilecek çevre düzenlemesi ile görsel bir doğal güzellikler sunmaktadır.

Kiliseler

  • Kutlukent Altınkaya Kilisesi (kelkaya kilisesi) Ordu Perşembe Yason Burnunda ki kilise ile eş dönemlidir. Tamamen taş örgü ve akustik için kullanılan küplerin taş örgünün arasına yerleştirilmesi ilk kez görülmektedir.
  • Yazılar Köyünde Kilise Kalıntısı (Samsun Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir)
  • ANT YERİ KİLİSESİ (andreanadon kilisesi) Bölgede sapa sağlam kalmış ender kiliselerdendir. Mimari özelliği ile ve çan kulesi halen mevcuttur.tescillenmiş ve restore edilecektir.
  • Aşağı Çinikte yer alan Ak kilise olarak geçen kilise ise mimari yapısı diğerlerinden farklı özellik taşımaktadır.

Anıt Ağaçlar

Büyüklü Beldesi Cumhuriyet Mahallesi,Hamzalı mahallesinde olmak üzere üç adettir.(Bu ağaçların 100 yıllık olduğu tahmin edilmektedir.)

Tarihi Camîler

Güzelyurt Köyü ve Sarıyurt Köyü camileri (Bu camilerin 100 yıl ve üzeri olduğu tahmin edilmektedir)

Festival ve Şenlikler

Tekkeköy’de yer alan gezilecek yerlerin yanı sıra her yıl Ağustos ayında Tekkeköy Belediyesi tarafından Doğa, Kültür ve Turizm Festivali yapılmaktadır. Geleneksel Yağlı güreşler bölgede çok ilgi görmektedir ve her yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri kadar güçlü bir yapıya dönüşmektedir.

Her yılın Mayıs ayının ikinci haftasında yapılan Karaperçin Köyü Ağaç Dikme ve Buzağı Yarışması Şenlikleri, Ayrıca Tekkeköy’ün eskiden köy olan şimdi mahalle olan yerleşimlerinde Doğu Karadeniz kökenli vatandaşlarımız yayla şenlikleri düzenlemektedir.

Sonuç olarak;

Tekkeköy, tarih bakımından çok önemli ve çok özel bir yerleşkedir. Bu nedenle gelecekte Tekkeköy’ün dünyaya açılan penceresi tarih ve turizm olacaktır. Kent kimliği ve markalaşma anlamında “Tarihin Doğduğu Kent” sloganı ile bunu çok iyi ifade etmektedir.

Doğal güzellikleri, vadileri ile, Asarağaç ve Bayrak Tepe olarak bilinen rekreasyon alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından Bayraktepe Tabiat Parkı adı İle yeniden düzenlenmiştir.

Tekkeköy’ü mutlaka görünüz…Tekkeköylün kültür zenliğini yaratan güleryüzlü insanları sizleri bekliyor olacak..

tekkekoy-bisiklet-turu

Samsun – Trabzon karayolunun 13 km.sinde, Karadeniz’de kıyısı olan bir ilçe. Doğusunda Çarşamba yer alıyor. Samsun’dan Tekkeköy’e her an araç bulunuyor. Ayrıca ilçeye raylı sistem ile ulaşmak da mümkün yakında mümkün olacak. Tekkeköy’ün yaklaşık nüfusu 50.000 üzerindedir ve bu nüfusun yarısı merkezde, yarısı da köylerde yaşıyor. İlçe topraklarının üçte birini Çarşamba ovasının devamı oluşturuyor. Gündüz nüfusu 100 -150 bin arasıdır. Bunun nedeni ise Örnek, İlkadım ve Ondokuzmayıs Küçük Sanayileri, OSB ve Gıda OSB gibi büyük işletmelerin ayrıca Samsun – Ordu karayolu üzerinde bulunan büyük satış mağazaları bu nüfusu artırmaktadır. Bölgede Yaşardoğu Kapalı Spor Salonu ve büyük yeni şehir stadı inşasının devam etmesi, Fuar ve Kongre Merkezi’nin de Tekkeköy’de yer alması, devam eden Lojistik Köy, Bilim ve Teknoloji Merkezi, Kültür Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu vb. projelerle kent bir anlamda modernleşme anlamında hayli mesafe alacaktır.

Tarihin Doğduğu Kent :TEKKEKÖY

Şimdiye kadar yapılan arkeolojik kazı ve bulgularda Arkeolojik tanımlama literatürene de girmiş olan Tekkeköy Mağaraları Türkiye’de Antalya Karain Mağarası, Marmara Yarımburgaz Adası mağarasından sonra en eski yerleşim yeridir. Karadeniz Bölgesinde de en eski insan yerleşkesidir.

Tekkeköy Tarihi

Tekkeköy ve civarında 1941 yılında Kılıç Kökten başkanlığında ve arkeolog Prof.Tahsin Özgüç ve Prof. Nimet Özgüç ekibinin yaptığı araştırmalar, ilçenin tarih öncesi Paleolitik dönemden itibaren yerleşim merkezi olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Tekkeköy’ün hemen güneyinde yer alan bu yerleşim M.Ö. 60.000 – 10.000’lere dayanıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda mezolitik, ilk tunç, Hititlere ve Frîglere ait bulgulara da rastlanmış. Yöre M.Ö. 3. yy. ortalarında Pontus Devleti hakimiyetine girmiş, daha sonra da sırasıyla Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin eline geçmiş. Bir dönem Cenevizlilerin Mağda adını verdiği Tekkeköy (maden yeri anlamına gelen) maden işletmişlerdir. Bugün bile Costal adı Cenevizlilerin verdiği bir isim olarak halen kullanılmaktadır.

Selçuklu ve Osman’lı Zamanında Tekkeköy

Selçuklular Anadolu’ya girdikten sonra, Bizans egemenliğinde olan bölgeyi Türkleştirmek ve İslamiyeti yaymak için Türk velisi Şeyh Zeynüddin’i buraya göndermiş ve bir tekke kurdurmuşlar. Tahminen 1250-1330 yılları arasında yaşayan Şeyh Zeynüddin, kurduğu tekkede İhtiyacı olan fakirler İçin, yemek kazanları kurarak doyurmuş. Tekkeköy adının da buradan geldiği söyleniyor. Osmanlı’nın Anadolu’da yayılmaya başlamasından sonra 1399’da Tekkeköy Osmanlı egemenliğine girmiş, 1402 Ankara Savaşından sonra bir dönem Kubatoğulları’nın eline geçmiş, daha sonra yeniden 1419’da Çelebi Mehmet tarafında tekrar Osmanlı topraklarına katılmış.

Osmanlı döneminde burada, Türkler ve Bizanslılardan kalma Rum halkı barış içerisinde yaşamışlar. Ancak I. Dünya Savaşı sonrasında yapılan Lozan Antlaşmasıyla mübadele kararı alınmış, Rum halkı Batı Trakya Türkleriyle yer değiştirmiş.

tekkekoy-eski-resim

Günümüzde Tekkeköy

Tekkeköy’ün bugünkü sakinleri, yerli halk, buraya doğudan göç edenler ve mübadiller olmak üzere üç ana gruptan oluşuyor. Mübadele sonucunda gelen halk, kendi kültürel özelliklerini korumakla birlikte, buranın yerli halkı ile de uyum içinde yaşamaktadırlar..

Ayrıca 1800 lü yıllara dayanan arap mezarlığı başka bîr kavminde buraya geldiğini göstermektedir. Romanlar da buranın önemli bir yaşam kültürü zenginliğidir.

Tekkeköy Gezilecek Yerler sayfası Tekkeköy Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgilerin derlenmesiyle hazırlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy Gezilecek Yerler başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy Gezilecek Yerler ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ