19.08.2017 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları, tarihi ve turistik birçok güzelliğe sahip Samsun ilçesi olan Tekkeköy’de bulunmaktadır.

Tekkeköy Mağaraları Tarihi

Alman arkeologların vadi üzerinde yapmış oldukları bir ön yazı neticesinde bölgede çalışmalar başlatılmıştır. 1941 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda mağaralar tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda 360 bin metrekarelik bir alandan oluşan bir vadiye ulaşılmıştır. Yeni ayrıntılar ve yakın bölgelerdeki mağaralar için bilimsel çalışmaların yapılıp kazıların devam etmesi gerekmektedir.

Tekkeköy Arkeoloji Vadisi sadece Tekkkeköy ve Samsun için değil tüm Dünya için değerli ve önemi büyük olan mirastır. Doğal yollardan oluşmuş mağaralar, rüzgarların, karın, güneşin ve diğer doğa olaylarının etkisiyle oluşmuş taş kovuklarıdır. O dönemde yaşayan insanlar vadide yaşamışlar, kale yapmışlar, merdivenler yapmışlar. Şuanda piknik alanı olarak kullanılan alüvyonlu ovayı işlemişler ve yukarıdaki mağaraları da ev, barınma için kullanmışlar. Hatta belki de hayvanlarını koymak için yararlanmışlar.

Bölge insanları tarafından değeri pek anlaşılmamış ve 1941 yılından beri az ilgilenilmiş. Göz önüne konulacak ihtişamlı özellikleri olmadığından beklenilen ilgiye ulaşılamamıştır.

Samsun Tekkeköy Mağaraları

Çınarcık vadisi ve Fındıcak vadisinin birleştiği yerde doğal yollardan oluşmuş oyuk ve mağaralar Tekkeköy mağaraları olarak adlandırılmaktadır. Karadeniz bölgesinin en eski yerleşimi olarak nitelendirilen mağaralar, oluşumlarının ardından o dönemlerde yaşayan insanlar tarafından genişletilmiş ve şuandaki halini almıştır.

Tekkeköy Mağaraları
Tarihi çok eskilere dayanan bölgede bulunan yontularak oluşturulmuş merdivenler bölgenin Frip kalesi olarak kullanıldığı Hitit yolunun bulunduğu tahmin edilmektedir.

Şimdiye kadar yapılan arkeolojik kazı ve bulgularda Arkeolojik tanımlama literatürene de girmiş olan Tekkeköy Mağaraları Türkiye’de Antalya Karain Mağarası, Marmara Yarımburgaz Adası mağarası’ndan sonra en eski yerleşim yeridir. MÖ 15.000 ile MÖ 60.000 yılları arasına tarihlendirilen katmana sahip olduğu tespit edilen Mağaralar Karadeniz Bölgesinde bulunan en eski insan yerleşkesidir.

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi

Turistik bir çok yerde olduğu gibi yerli halk tarafından nesilden nesile aktarılan birkaç tane Tekkeköy mağaraları efsanesi bulunur. Yerli halk tarafından Tekkeköy delikli kayalar olarak nitelendirilen ve bölge milattan önce çok eski dönemlere dayanan yerleşim izleri taşımaktadır. Yapılan arkeoloji çalışmalarında eski taş çağına uzanan buluntulara ulaşılmıştır. Yapılan kazı ve araştırmalarda, genellikle mezar hediyesi olarak kullanılmış olan çanak çömlek, küpe, bilezik, bıçak, kama, ok ucu, toplu iğne gibi daha ileri işçiliğe sahip eserler bulunmaktadır. Ayrıca dönemde kullanılmış olan silah aletleri de yine bölgede bulunan kazılarda bulunmuştur. Çalışmalarda bulunan paleolitik dönem ve kalkolitik dönem eserlerinin orjinalleri Samsun arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Arkeolojik kazılarda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağına ait buluntular ortaya çıkarıldığına bölgenin her devirde kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Vadi üzerinde eski Rum evleri restore edilerek Tekkeköy mağaraları arkeoloji vadisi müze evi olarak kullanılmaktadır. Tekkeköy arkeoloji müzesi içerisinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan o döneme ait bulgular sergilenmektedir. Müze Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca Tekkeköy Arkeoloji müzesinin yanında o döneme ait figürlerin yer aldığı açık hava müzesi bulunmaktadır. Müzeler ziyaretçiler tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Tekkeköy Arkeoloji Müzesi silah araçları

Tekkeköy Mağaraları Piknik Alanı

Tekkeköy Mağaraları Çocuk Parkı

Karadeniz’in bilinen en eski yerleşim yeri olan Tekkeköy mağaralarında zaman içerisinde bir çok düzenleme yapılmıştır. Avrupa Birliği Projesi kapsamında yapılan son düzenlemelerin ardından vadi piknik alanı olarak kullanabilecek hale getirilmiştir. Aslına uygun ve tarihi doku korunarak yapılmış restorasyonlar ile piknik için tercih edilebilecek önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Piknik alanı içerisinde çocukların oynayabileceği çocuk parkı, kamelyalar, oturma alanları, tuvaletler ve mescit gibi birçok imkan bulunmaktadır.

Piknik alanı yaz aylarında hem Tekkeköy’lüler tarafından hem de Samsun’lular tarafından piknik yapmak amacıyla sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca alan üzerinde her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Tekkeköy Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Samsun Ordu yolundan geçerken ziyaret edilebilecek Samsun Tekkeköy mağaraları ilçe merkezi geçtikten sonra araçla 5 dakikada ulaşılabilecek mesafededir. Yolculuğunuz için ufak bir mola verirken tarihi yapıları görmek için sizi de Tekkeköy Mağaralarına davet ediyoruz. Ayrıntılı yol tarifi ve mağaraların konum bilgisi (navigasyon) için Tekkeköy Mağaralarına Nasıl Gidilir başlıklı sayfamızı inceleyebilir ve Tekkeköy mağaraları nerede sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Hakkında

Samsun Tekkeköy ilçesi içerisinde yer alan sanayi bölgeleri ile şehrin ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Tekkeköy ulusal ve evrensel bir çok tarihi turistik yapı ve mekanlara sahiptir. Turistik yerleri ile özet bilgi için Tekkeköy Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tekkeköy’de ki diğer turistik yerlerle alakalı bilgi almak için aşağıdaki listedeki linkleri inceleyebilirsiniz.

Tekkeköy’deki tarihi ve turistik yerlerden bazıları

  • Tekkeköy Mağaraları
  • Çırakman Yel Değirmeni
  • Kabaceviz Şelaleleri
  • Şeyh Yusuf Zeynüddin Cami ve türbesi
  • Andreanadon kilisesi
  • Büyüklü Kurşunlu Şelaleleri
  • Tekkeköy Su Değirmeni

Bu içerik Tekkeköy Gündem tarafından Tekkeköy tanıtımı amacıyla hazırlanmıştır. Yazıların ve resimlerin kullanmak için izin alınması gerekmektedir.

Tekkeköy Arkeoloji Müzesi Kar

Fotoğraf: Haluk Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy Mağaraları başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy Mağaraları ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.