22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy’de Daha Mavi Bir Gelecek Eğitimi

  • 06 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 276 KEZ OKUNDU
Tekkeköy’de Daha Mavi Bir Gelecek Eğitimi

Sabancı Üniversitesi ve TURMEPA işbirliğiyle 7 – 18 Ağustos’ta Samsun Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy Mesleki Teknik ve Anadolu Denizcilik Lisesi, 8 – 13 yaş grubu çocuklara ev sahipliği yapacak. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin düzenlediği Kendini Keşfet Projesi kapsamında çocuklar kişisel becerilerini geliştirme fırsatı bulurken, TURMEPA eğitimleriyle denizler konusunda farkındalıkları da artacak.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 23 yıldır çalışan TURMEPA, Sabancı Üniversitesi öğrencileri ile çocuklar için bir araya geldi. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin 2000 yılından bu yana İstanbul dışındaki şehirlerde düzenlediği “Kendini Keşfet” projesi 5 – 18 Ağustos tarihlerinde Samsun’a uzanıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Tekkeköy Kaymakamlığı’nın desteğiyle gerçekleşecek proje kapsamında TURMEPA da çocuklara çevre eğitimi verecek, denizleri korumanın önemi konusunda farkındalık yaratacak. Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Denizcilik Lisesi’nde uygulanacak projede Tekkeköy civarındaki köylerden 100 çocuğun yer alması bekleniyor.

Çocuklara verilecek eğitim; denizlerimiz, kirliliğin sebepleri, sudaki yaşam ve deniz canlıları ile dolu bir içerikten oluşuyor. Projenin amacı, eğitim sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmelerini sağlamak. TURMEPA eğitmenleri tarafından Tekkeköy mevkiinde deniz kenarında, çocuklara denizlerdeki hayat, ekosistem ve deniz temizliğinin önemi konusunda eğitim verilmesinin yanında özel oyunlar aracılığıyla eğlenmeleri de sağlanacak.

Tekkeköy Kaymakamlığı’nın desteği ile köy okullarından seçilen çocukların ulaşımları, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak. Tekkeköy Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Denizcilik Lisesi ev sahipliğinde, çocuklar yaş gruplarına uygun denizcilik simülasyonlarını izleyebilecek. Ayrıca etkinliklerin sonrasında çocuklara TURMEPA’nın deniz ekosistemi ve denizcilik hakkında bilgiler içeren yazılı ve görsel yayınları dağıtılacak.

17 yılda yaklaşık 12 bin çocuğa ulaşan “Kendini Keşfet Projesi” üniversite öğrencileri ile ilkokul öğrencilerini aynı projede buluşturuyor

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin Kendini Keşfet Projesi ile Türkiye’nin her yerinden gönüllü üniversite öğrencilerinin aktif katılımıyla 8 – 13 yaş arası çocukların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, özgüvenlerini, ifade becerilerini ve yaratıcılıklarını arttırmak amaçlanıyor. Gönüllü üniversite öğrencileri tarafından çocuklara sözel-sayısal beceriler, insan hakları, toplumsal cinsiyet, kitle iletişim araçlarının önemi, eğitsel drama, çatışma-uzlaşma-barış, sanatsal beceriler gibi farklı modüller uygulanacak. Projede 11 gönüllü üniversite öğrencisi ve TDP ofisinden 2 proje sorumlusu yer alırken, TURMEPA tarafından da çevre ve kıyı temizliği konularında bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy’de Daha Mavi Bir Gelecek Eğitimi başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy’de Daha Mavi Bir Gelecek Eğitimi ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ