25.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy’de Tekke Geleneği Devam Ediyor

  • 28 Temmuz 2017
  • 0 YORUM
  • 404 KEZ OKUNDU
Tekkeköy’de Tekke Geleneği Devam Ediyor

Tekkeköy’ün 800 yıllık geleneği olan Tekke geleneği Tekkeköy Belediyesi tarafından devam ettiriliyor.

Tekkeköy’de kurulan aşevi sayesinde Tekkeköy sınırları içerisinde yaşayan ve evlerinde yemek yapamayacak durumdaki kimsesiz muhtaç yaşlılara her gün sıcak yemek dağıtılıyor. Evlerinde sıcak yemek pişiremeyen muhtaç vatandaşlar Belediyenin dağıttığı yemekler sayesinde sofrasında iki öğün sıcak çorba ve yemek yiyebiliyor. Aşevi tarafından yapılan üç çeşit yemek haftanın beş günü ilçedeki yemek pişiremeyen kimsesiz yaşlıların evlerine kadar götürülerek dağıtılıyor.

800 Yıllık Gelenek Devam Ediyor

Tekkeköy’ün ismini aldığı Şeyh Yusuf Zeyyüddin hazretlerinin tekkesindeki 800 yıl önceki dayanışma ve yardımlaşma geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını ifade eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Şeyh Yusuf Zeynüddin hazretleri, Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamış büyük İslâm velisidir. O zamanlar Bizans Devletinin hâkimiyeti altında bulunan yerleri İslamiyet’e açmak için çalışan bu büyük İslam Mücahit ve mutasavvıfı, bugünde kabristanının bulunduğu bu yöreye gelmiş ve burada bir Tekke açarak devamlı kazan kaynatıp fakirleri, yolcuları ve düşkünleri doyurmuştur. Zamanla bu tekke etrafında bir köy doğmuş ve bugünkü adı ile Tekkeköy meydana çıkmıştır. Tekkeköy ismini bu tekkeden aldığı bilinmektedir. 1285 yılında tekkenin yanına cami inşa edilmiş ve yerleşimler başlamıştır. Zeynüddin hazretleri 1200’lü yıllarda kurmuş olduğu tekke sayesinde düşkünleri doyurmanın ve barındırmanın yanında bölgenin Türkleşmesi ve İslamlaşmasını sağlayan bir İslam velisidir. Bizde ilçemizin ismini aldığı tekkedeki sıcak yemek geleneğini devam ettirmek için harekete geçtik. İlçemiz sınırları içerisinde yapmış olduğumuz kapsamlı çalışmalar neticesinde belirlediğimiz 98 eve her gün üç çeşit sıcak yemek ulaştırıyoruz. Aşevimizde yapılan yemekler haftanın beş günü belediye ekipleri tarafından araçlarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine servis ediliyor. Böylelikle evlerinde yemek yapamayacak durumdaki kimsesiz yaşlılarımız evlerine sıcak çorba ile üç çeşit yemek giriyor. Ayrıca ilçe merkezinde bulunan eski belediye binamızın altın kurmuş olduğumuz aşevi servis noktasından muhtaç vatandaşlarımız istedikleri zaman yemek alabilecekler. Böylelikle sosyal belediyecilik anlamında büyük bir hizmeti hayata geçirmiş olduk” ifadelerini kullandı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy’de Tekke Geleneği Devam Ediyor başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy’de Tekke Geleneği Devam Ediyor ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ