20.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy’ün Tarihi ve Doğal Güzellikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

  • 29 Nisan 2016
  • 0 YORUM
  • 502 KEZ OKUNDU
Tekkeköy’ün Tarihi ve Doğal Güzellikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

tte5
tte2

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in eşsiz bir ilçesi olan Tekkeköy ziyaretçilerini bekliyor.Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar “Tarihin doğduğu kent sloganıyla ilçemizi tüm dünyaya tanıtma yolunda başlattığımız hareketin meyvelerini toplamaya başladık. Artık ilçemiz bölgenin turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”dedi.
Tekkeköy tarihi ve turistik yapılar yönünden bölgenin ve Samsun’un en zengin ilçelerinden birisi olduğunu dile getiren Başkan Togar “İlçemiz Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy mağaraları, Atatürk’ün selanikteki doğduğu evin bire bir aynı olarak inşa edilmiş olan Atatürkevi müzesi, Karadeniz’deki tek tarihi yel değirmeni, Altınkaya kilisesi, Antyeri kilisesi, Aşağıçinik Ak kilise, Çırakman tarihi kemerli çeşmesi, ahşap camileri, kaya mezarları, Rumlardan kalma tarihi çeşmelerin yanında daha birçok tarihi kiliseye, tarihi çeşmeye ve tarihi evlere sahiptir. İlçenin ismini aldığı Şeyh Yusuf Zeynüddin hazretlerinin tekkesi ve türbesi de ilçe merkezimizde bulunmaktadır.Tekkeköy’ün tarihi ve turistik yapılarının yanında mavisi, yeşili, ter temiz havası, vadileri, çağlayan dereleri, şelaleleri, doğal güzellikleri, el değmemiş ormanlarıyla ve costal sahiliyle yaz kış ilçeye ziyaretçi çekebilme özelliğine sahip olduğunu söyleyen Togar ‘özellikle doğal güzelliklerimizi ortaya koyabilmek için bir dizi çalışma başlattık. Büyüklü mahallemiz kurşunlu mevkiinde bulunan kurşunlu şelalesini turizime kazandırdık. İnsanların oturabilecekleri bankların yanında piknik yapacakları yerler oluşturduk.”dedi
Büyüklü mahallesi kurşunlu mevkiinde bulunan ve turizime kazandırılan Kurşunlu Şelalesi için konuşan Başkan Togar “Şelaleyi ilk gördüğümüzde buranın mutlaka turizme kazandırması ve herkesin görmesi gerekliliğini hissettik. Hemen çalışmaya başlayıp ulaşabilirliğini sağlamak için yolu araç ulaşabilecek bir duruma getirdik. İnsanlar akın akın bu doğa harikası şelaleyi görmeye geliyor. Özellikle hafta sonları insanların şehrin bunaltıcı havasından uzaklaşıp nefes alabilecekleri sitres atabilecekleri bir yer bu doğa harikası şelale. Yine ilçemiz avluca vadisi, yaylaları, ormanları, yem yeşil alanları ile şirin bir Karadeniz ilçesi. Herkesi ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet ediyorum.”ifadelerini kullandı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy’ün Tarihi ve Doğal Güzellikleri Gün Yüzüne Çıkıyor başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy’ün Tarihi ve Doğal Güzellikleri Gün Yüzüne Çıkıyor ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ