22.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy’ün Tarihine Işık Tutacak Olan Sempozyum Başladı

  • 27 Ekim 2017
  • 0 YORUM
  • 305 KEZ OKUNDU
Tekkeköy’ün Tarihine Işık Tutacak Olan Sempozyum Başladı

Tekkeköy’ün ev sahipliğinde yapılan ‘Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu’ Tekkeköy Belediyesi kongre salonunda başladı.

Dünyanın ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 55 akademisyenin katılımıyla Cuma günü başlayan sempozyum üç gün sürecek. Tekkeköy Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ), Oxford Üniversitesi (İngiltere), Oulu Üniversitesi (Finlandiya), Karadeniz Tarih Araştırmaları ve Çevre Platformu (KATAP) ile Amisos Yayın Birliği ortaklığında düzenlenen “Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu”nun genel sekreterliğini dünyaca ünlü arkeolojide otorite bir isim olan ve Oxford Üniversitesi Karadeniz Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Pof. Dr. Gocha Tsetskhladze ile Türkiye’de arkeolojide diğer bir otorite isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy, birlikte yürütüyor.

Tekkeköy’de İlk Defa Bir Uluslararası Sempozyum Düzenleniyor

Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunda Tekkeköy tarihine ışık tutacak bilgilerin paylaşılacağına söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “İlçemizde ilk defa böyle bir Uluslararası sempozyum düzenleniyor. İlçemiz tarihinin izlerinin araştırıldığı ve yeni bilgilerin ortaya konulduğu bu sempozyum bizim için çok önemli. Çünkü Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları hakkında 1940’lı yıllardan bu zamana kadar hiçbir araştırma, arkeolojik kazı yapılmamış. Bugün burada ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından farklı üniversitelerden 55 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz sempozyum arkeolojik kazıların başlamasına ve tüm dünyanın ilgisinin buraya yönelmesine öncü olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Arkeologların sempozyumda vereceği bilgiler Tekkeköy tarihi için önemli”

Konferanstan önce Tekkeköy’ün tarihi ile ilgili bir açıklama yapan Pof. Dr. Gocha Tsetskhladze, “Karadeniz’in güney sahilleri ile ilgili bilgilerimiz azdı. Fakat son on yılda çalışmalar artmaya başladı. Karadeniz’le ilgili 4 yılda bir yaptığımız çalışmalarla ilerlemeler görüyoruz. Tekkeköy’de Amisos’un bir mıntıkasıdır. Burada da kazılar ve araştırmalar yapılması gerekiyor. Tekkeköy’de yapılan bu sempozyum tarihi ve arkeolojik anlamda çok önemlidir. Arkeologların bu sempozyumda vereceği bilgilerle Tekkeköy ve çevresinin önemi bir kez daha vurgulanacak. Karadeniz arkeolojisiyle ilgilenen diğer insanların da ilgisini buraya çekecektir. Karadeniz Bölgesi’nde ilk yerleşme yeri Tekkeköy Mağaraları’dır.” ifadelerini kullandı.
Sempozyumun Genel Sekreterliğini yürüten diğer bir isim olan Prof. Dr. Sümer Atasoy, ” Tekkeköy Mağaraları ilk insan ayak izleri, ilk yerleşme olarak nitelendiriliyor. ‘Tarihin doğduğu kent’ diyoruz. Doğrudur. Ama nedir? Bunun altını doldurmamız lazım. Bu anlamda bu sempozyumlar çok büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Sempozyuma; Tekkeköy Kaymakamı Günay Öztürk, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, OMÜ Rektör Yarımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, yurt içi ve yurt dışından 55 akademisyen ve öğrenciler ile ilgililer katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy’ün Tarihine Işık Tutacak Olan Sempozyum Başladı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy’ün Tarihine Işık Tutacak Olan Sempozyum Başladı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ