24.04.2019 - Tekkeköy Gündem

Teknoloji Bağımlılığı vs Anı Yaşamak

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 11 Haziran 2017
  • 0 YORUM
  • 492 KEZ OKUNDU

Hain bir saldırı sonucu şehit olan kardeşimiz Jandarma Uzman Çavuş Nejat Yaman’ı büyük bir üzüntüyle son yolculuğuna uğurladık. Bir kez daha tüm milletimize ve ailesine sabırlar diliyorum.

Bu yazımda tören gerçekleştirilirken çok net bir şekilde dikkatimi çeken bir konudan bahsedeceğim.

Bir çok kişi gerçekleştirilen programda onlarca resim çekildi ve hatta bir çok Facebook kullanıcısının yaptığı canlı yayınına denk geldim.

Özellikle bu resimde 20 kişinin resim/video çektiğini veya telefon/fotoğraf makinesi elinde hazır beklediğini ben net olarak sayabiliyorum.

İnsanı insan yapan en temel özelliklerden bir tanesi duygularıdır. Yaşarken birçok duygu içine gireriz. Çektiğimiz resimlere bakmak bizi aynı duygulara ulaştırmaz. Aksine olay sırasında resim çekmek anı yaşamamıza engel olur.

Aklınıza şu soru gelebilir. Eski çektiğimiz resimler duyguları tekrar yaşamama neden oluyor bunlar neden olmasın?

Bu sorunun cevabı bende dahil çektiğimiz her resime kaç kere baktığımızda gizli. Tahmin ediyorumki resimde fotoğraf çekenlerin çoğu çekildikten sonra ya bir kere bakıldı yada bakılmadı. Çünkü birçok resminiz var bir çok paylaştığınız fotoğraf var bunlara yeteri kadar ayırabileceğimiz zamanımız yok.

Eğer fotoğrafa daha sonra bakamayacaksak fotoğraf çekmekle uğraşıp kendimizi olaydan soyutlamamızın ne anlamı var.

Eskiye döndüğümüzde ise toplamda 3-5 adet fotoğrafımız var ve bakabiliyoruz. Her biri genellikle bir olay için çekilmiş. Baktığımız her fotoğraf bize olayı hatırlatıyor, olay sırasında yaşadıklarımızı hatırlatıyor. Bu nedenle duygulanıyoruz.

Ayrıca resim çekerek birilerine ispatlamaya çalışmıyorsak zaten sosyal medyada veya internette olayla ilgili resimleri kolaylıkla bulabiliriz.

Burada fotoğraf çekmek sadece bir örnek. Bunun yerine sosyal medyayı, bilgisayarınızı, telefonunuzu da koyabilirsiniz. Sorgulanması gereken teknolojinin bizim için araç değil amaç haline gelip gelmediği. Amaç haline gelerek davrandığımız her olayda teknoloji bağımlılığınız anı yaşamamızın, duygularımızın önüne geçecek.

Teknolojiyi nasıl kullandığınızı dair hayatınızı sorgulamalısınız.

Son olarak anı yaşamanın sizin için çok daha keyifli olacağını unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Teknoloji Bağımlılığı vs Anı Yaşamak başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Teknoloji Bağımlılığı vs Anı Yaşamak ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.