23.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Telefon Arızalarında Yapılması Gerekenler

Muhammet Selman AYAS

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 28 Mart 2016
  • 0 YORUM
  • 452 KEZ OKUNDU

Telefonlar artık yaşantımızın artık vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Peki telefonlarınız arızalandığında ne yapmanız gerekiyor? Telefon Arızalarında Yapılması Gerekenler Neler? Bu yazımda size bu sorunun cevabı olan telefon arızlarında uygulamanız gereken adımlardan bahsedeceğim.

Yüksek ücretler ödediğiniz ve işlerinizi halletmenizde önemli bir paya sahip olan cep telefonunuz bozulduğunda dikkat etmeniz gereken ilk nokta sorunun kaynağı olacaktır. Sorun eğer sizin hatanızdan kaynaklanıyorsa (örneğin düşürdükten sonra arıza başladıysa) bu durumda telefonu ücretli olarak tamir ettirmekten başka bir çözümünüz yok. Eğer sorun sizin hatanızdan kaynaklanmıyorsa (üretimden dolayı bir hata varsa) ve henüz garanti süresi tamamlanmadıysa (cep telefonları için garanti süresi 2 yıl) telefonunuzu aldığınız yere götürün. Telefonu aldığınız yer telefonu servise yollayacak ve ücretsiz olarak tamir ettirilmesini sağlayacaktır. Bu süre içerisinde size kullanmanız için telefon vermek zorunlulukları bulunmamaktadır. Eğer sürecin hızlı işlemesini istiyorsanız telefonun götürülmesi gereken yere (servise) siz teslim edebilirsiniz.

Servise (garantiye) götürdüğünüz telefon size geldikten sonra telefonu dikkatli bir şekilde inceleyin ve eğer bir sorun varsa telefonu tekrar servise verin (özellikle tamir sırasında sıklıkla karşılaşılan başka arızalara karşı dikkatli inceleyin). Aynı sebepten dolayı 4 kez servise gönderdiğiniz telefon normal şartlarda para iadesi veya aynı telefonla tekrar değişim yapılması gerekmektedir.

4 kez servise götürdüğünüz telefon için firma eğer değişim veya para iade yapmayı kabul etmiyorsa kaymakamlıklarda bulunan Hakem Heyetlerine başvurmanız gerekmektedir. Tekkeköy Kaymakamlığı’na bağlı Tekkeköy Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Tekkeköy Hükümet Konağı içerisinde bulunuyor.

Eğer telefonunuzun veya aldığınız herhangi bir ürünün üretim hatasından dolayı bozuk (ayıplı) olduğunu düşünüyorsanız, 4 kez servise götürme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Gerekli fonksiyonları yerine getiremeyen telefonu veya ürünü hakem heyetlerine götürerek şikayette bulunabilirsiniz. Hakem heyetleri konu ile ilgili Bilir Kişilere telefonunuzu inceleterek gerekli kararı verecektir. Siz veya hakem heyetine şikayet ettiğiniz firma karara itiraz etmek amacıyla Tüketici Mahkemesine şikayet edebilir. Samsun 3. Tüketici Mahkemesine bağlı Tekkeköy’den yapacağınız şikayetler duruşma sonucunda tekrar incelenerek bilirkişi kararıyla sonuca bağlanmaktadır.

Hakem heyetlerinin kararları çok uzun sürmese de mahkemelerin sonuçlanması bazen bir yılı aşkın sürede sonuçlanabilmektedir. Sonuçlanan davaların büyük bir kısmında tüketicilerin haklı olarak karar verildiğini de istatistiksel olarak söylemek mümkün.

Konu ile soru ve sorunlarınızı ulaştırarak yanıtlandırabilirsiniz.

Telefon Arızalarında Yapılması Gerekenler

Muhammet Selman Ayas

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Telefon Arızalarında Yapılması Gerekenler başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Telefon Arızalarında Yapılması Gerekenler ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.