19.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Tekkeköy Tren Garındaki Nostalji Park Projesi Başladı

  • 26 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 724 KEZ OKUNDU
Tekkeköy Tren Garındaki Nostalji Park Projesi Başladı

Tekkeköy tarihi tren gar istasyonları yerine yapılması planlanan nostalji park projesinin yapımına başlandı.

Çalışmaları başlayan proje hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Hasan Togar İlçenin merkezinde, mahallelerin kesiştiği noktada eşsiz ve farklı  bir park alanı oluşturacaklarını vurgulayarak “Tarihi gar binaları ve çevresinde yapmayı planladığımız nostalji park projemizin startını verdik. Burası bizim için çok önemli ve çok özel bir alan. İlçemizin merkezinde bulunan Devlet Demir Yollarına ait tarihi gar binalarını aslına uygun bir şekilde restore ederek şehrin göbeğinde halkımızın ailesi ve çocukları ile oturabilecekleri güzel bir mekan oluşturacağız. Asırlık çınar ağaçlarının altında tarihin ve doğanın eşsiz güzelliği içinde ilçenin merkezinde vatandaşlarımızın nefes alabilecekleri farklı bir mekan olacak bu eski tarihi alan. Yine restore edilen tarihi gar binaların büyük olanının içerisine bölgede yaşamış olan insanların kullandığı eski tarihi eşyaların sergilenmesiyle bizleri bir an geçmişe götürecek bir müze oluşturacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz müze olarak düzenlenen eski tarihi binanın mübadele müzesi olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağının müjdesini verdi. Nostalji parkı projemiz tamamlandığında sadece ilçemiz ve Samsun’dan değil dünyanın dört bir yanından insanlar ve turistler bu muhteşem tarihi yapıyı, müzemizi ve alanı görmeye akın edecekler.  Proje için kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli yazışmalar yapıldı. Binaların aslına uygun olarak restore edilmesi içinde rölöve çalışmaları da tamamlandı.Çalışmalarımızda eşsiz tarihi büyüyü koruyoruz. Nostalji parkı yapacağımız alan yüz yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde tarihi gar binalarıyla tarih ve yeşilin buluştuğu mükemmel bir yer. Bunların hiç birine zarar vermeden koruyarak çalışmalar yürütüyoruz. Öncelikle alanın alt yapı ve kanalizasyon çalışmalarının tamamlamasını bekledik. Ardından park alanı içerisinde kalan yolu imara göre düzenleyerek yol düzergahını değiştirdik. Şimdi asıl işimizin ilk adımlarına başladık. Alan içerisindeki çalışmalarımız adım adım ilerliyor. Nostalji parkı olarak belirlediğimiz 6873 metre karelik alanın tabanındaki parke kaplamayı kaldırdık. Şimdi tarihi dokuya uygun çevre düzenlemesi ve peyzaj uygulamasına başladık. Peyzaj ve çevrenin düzenlenmesiyle restorasyonun yanında  kafeteryalar, çocuk oyun alanı, çocuk parkı ve daha bir çok sosyal ve kültürel dokuyuda projemiz kapsamında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Tekkeköy Tren Garındaki Nostalji Park Projesi Başladı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Tekkeköy Tren Garındaki Nostalji Park Projesi Başladı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ