22.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Vali İbrahim Şahin Adli Açılış Törenine Katıldı

  • 01 Eylül 2016
  • 0 YORUM
  • 280 KEZ OKUNDU
Vali İbrahim Şahin Adli Açılış Törenine Katıldı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun Yerleşkesi İsa Fidan Konferans Salonunda düzenlenen Adli Yılı açılış törenine katıldı.

İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında, “Bugün Adli Yılı açılış günü ama aynı zamanda ‘Dünya Barış Günü’dür. Biz bugün Samsun’da, Türkiye’nin bazı illerinde de olduğu gibi yürüyüş ve basın açıklamasını yasakladık. Barış Günü’nde böyle bir düşünceyi, böyle bir kararı almanın zorluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Diğer taraftan Türkiye, 15 Temmuz’da çok çirkin ve aşağılık bir darbe girişimi ile yüz yüze geldi. Türkiye, özellikle Türk Milleti başta Cumhurbaşkanımızın çağırısı ile sokaklara, meydanlara indi ve demokrasisine sahip çıktı. Demokrasinin değerini ve kıymetini bilen Türk Milleti, Cumhuriyetine de sahip çıktı. Bu gün de hep beraber adli yılın açılışını yapıyoruz. Ali Fuat Başgil’in çok güzel bir sözü var, ‘İnsanlar her şeye alışırlar, dört elle yürümeye bile ama adaletsizliğe asla’. Eğer biz adaletsiz bir ortama sürüklenecek olursak, ‘adalet mülkün temelidir’ kavramını temelinden sarsmış oluruz. Onun için gerek bu güzel binalarda, gerekse yargı mensuplarıyla beraber hakim, savcı ve avukat üçlüsüyle verilecek olan kararlar başta evrensel hukuk ilkeleri içerisinde, sonra anayasaya, daha sonra da bizim mevzuat içerisinde yerini bulacak ve insanlar sağlıklı bir adalet içerisinde suçlansalar bile ceza alsalar bile mutlu yaşayacaklar.

Türkiye’de bazı müesseseler ciddi anlamda yıpratıldı. Bazı müesseseler ve organlar kısmen işgal edildi. Bunlar yavaş yavaş ayıklanıyor. Özellikle suçlu olanlar cezasını çekecek, suçlu olmayanlar aklanacak ve tekrar eski yerlerine dönecekler. Aynı zamanda neredeyse yargı mensuplarının 3’te 1’inin tasfiye edildiği, bunların büyük bir kısmının da tutuklu olduğunu dikkate alacak olursak, yargı mensuplarının yükünün 2 kat daha arttığını söyleyebiliriz. Diğer taraftan Türkiye, olağanüstü bir hal yaşıyor. Başbakanımızın ifadesiyle aslında bu olağanüstü hal devletin kendisine sunduğu bir olağan üstü haldir, vatandaşına değil. Çünkü sokağa çıktığınızda vatandaş olağan üstü halden etkilenmiyor. Onun için biz kamu görevlilerine, hakimine, savcısına, avukatına ve yargı mensuplarına çok ciddi görevler düşüyor. Diğer taraftan yargılanmanın hız kazandırılması gerekiyor. Onun için yargı mensuplarımıza, savcılarımıza, hakimlerimize daha önce çalıştıklarının belki iki katı yük üzerlerine binmiş durumdadır. İnşallah daha sağlıklı kararlar verirler. Hukuk sistemi içerisinde daha adil, daha düzgün kararlar verilsin ki, biz, halk ve toplum mutlu olsun.

Biz mülki idare olarak yargı mensuplarına ne kadar çok katkı sağlarsak kendimizi mutlu sayıyoruz. Bunun nedeni, gerek Emniyet Müdürlüğümüz gerekse Jandarma Komutanlığımız, bizler sistemin sağlıklı yürümesiyle ilgili en azından rahatlatıcı bir takım tedbirler alıyoruz. Yine yol kontrolleri konusunda gerek Emniyet Müdürlüğümüz gerekse Jandarma Komutanlığımız Samsun’da vatandaşı rahatsız etmeden yol kontrollerini uygulayarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Fırsat buldukça ben bazen sivil aracımla, bazen de makam aracımla denetliyorum ve arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Bu aslında bizim güvenli yaşamamızla ilgili çok önemli bir unsurdur. Ama arkadaşlarımı ısrarla uyarıyorum. Özellikle yol kontrolleri bir taciz halini almamalı. Yol kontrollerindeki olumsuzlukları asgari düzeye taşımalı ama yürüyen araçlardaki canlı bombaların toplumu tehdit ettiğini dikkate alacak olursak bir o kadar da bunun önemini vurgulamak gerekiyor. Türkiye şu an sınır ötesinde bir savaş hali yaşıyor. Sizlerin böyle nezih ve güzel mekanlarda hizmet etmeniz adaletin daha düzgün tecelli etmesine fırsat sunacaktır. Ben adli yılınızın tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Vali İbrahim Şahin Adli Açılış Törenine Katıldı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Vali İbrahim Şahin Adli Açılış Törenine Katıldı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ