22.05.2019 - Tekkeköy Gündem

Vali Şahin’den Turizm Haftası Mesajı

  • 14 Nisan 2016
  • 0 YORUM
  • 308 KEZ OKUNDU
Vali Şahin’den Turizm Haftası Mesajı

Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN Turizm Haftası ile ilgili mesajını yayımladı. Samsun’un turizm de geldiği noktayı ve gelecekteki hedeflerini belirten Vali ŞAHİN mesajında; “Turizm, iş istihdamı ve kazandırdığı ekonomik gelirleri ile ülkelerin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayan sektörlerin başında yer almaktadır. Turizm, Ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır.

Ülkelerin kalkınmasında önemli bir gelir kaynağı olan, geçmişten günümüze ulaşan zenginliklere ve güzelliklere hayat veren kültürel değerlerin tanıtılması yönünden turizmin önemine dikkat çekmek amacıyla, ülkemizde her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası ‘Turizm Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlattığı ve bu yolda ilk adımı attığı Samsun; doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım imkânlarıyla Karadeniz Bölgesi’nin turizm potansiyeli en yüksek kentidir.

Bu tarihi birikime sahip Samsun, bu gün kayak turizminden termal turizmine, sağlık turizminden doğa ve deniz turizmine kadar birçok üstünlüğü aynı anda konuklarına sunmaktadır.

Samsun, ilan edilen turizm merkezleriyle bölgenin turizm odağı olduğunu tescillemiştir. Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi ve Havza Kaplıcalar Bölgesi İmaret Mahallesi Turizm Merkezi, 19 Mayıs Turizm Merkezi, Lâdik Akdağ Turizm Merkezi, Ayvacık Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Vezirköprü Turizm Merkezi ve Bafra-Kolay Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

İlimizde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış dünyadaki nadir doğal alanlardan biridir. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yaklaşık 352 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Burayı çok hızlı bir şekilde Samsun’un nadide bir değeri haline dönüştürmek amacındayız.

2017’de Deaflympics İşitme Engelliler Olimpiyatları Samsun’da yapılacak ve120 ülkeden 6 bin civarında insan gelecektir. Toplam 6 bin kişi ile beraber 10 bin spor adamı gelecektir. Bu çok önemli bir rakamdır ve ilimiz ekonomisine ve turizmine katkı verecektir. Ayrıca Atakum ilçemizde inşaatı yakında tamamlanacak olan Golf sahasının da ilimizin turizmine olumlu katkı vereceği bir gerçektir.

İlimizde, Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme belgeli tesis sayısı 25, oda sayısı 1.555, yatak sayısı 3.133’tür. Yatırım belgeli tesis sayısı 6, oda sayısı 472, yatak sayısı 944 olup, yatırım belgeli tesisler de işletmeye açıldığında toplam 31 tesis, 2.027 oda, 4.077 yatak kapasitesine ulaşılacaktır.

2015 yılında 379.409’u yerli, 36.691’i yabancı olmak üzere toplam 416.100 kişi ilimizi ziyaret etmiştir. Ayrıca, ilimizde 57 adet seyahat acentesi bulunmaktadır.

Tarihi ve kültürel değerlerimizin yanında, turizm çeşitliliğini çoğaltarak özellikle yayla, kış sporu ve termal alanlarında Samsun ilini Türkiye genelinde daha da ön plana çıkarmak önceliklerimiz arasındadır.

İlimizin turizmini geliştirmek için hep birlikte ve ortak hareket etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle; rehberinden otel işletmecisine, belediyesinden kaymakamlıklarımıza, çiftçimizden sağlık personeline, yatırımcılarımızdan esnafa kadar tüm sorumlular dayanışma ve birlik içerisinde hareket etmek zorundadır.

Bu düşüncelerle 2016 turizm sezonunun ülkemize, milletimize, ilimize ve turizm sektöründe yer alan otel, acente ve tüm işletmelere hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Vali Şahin’den Turizm Haftası Mesajı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Vali Şahin’den Turizm Haftası Mesajı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ