19.03.2019 - Tekkeköy Gündem

Vali Şahin’den Engelliler Haftası Mesajı

  • 09 Mayıs 2016
  • 0 YORUM
  • 408 KEZ OKUNDU
Vali Şahin’den Engelliler Haftası Mesajı

Samsun Valisi İbrahim Şahin 10-16 Mayıs Engelliler haftası ile ilgili mesaj yayınladı.

Her insanın sonradan engelli olabileceğini vurgulayan ve ülke huzurunun artması için tüm bireylerin mutlu olması geretiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin “Doğuştan veya daha sonradan bazı sebeplere bağlı olarak, gerçekleşen engelli olma hali, her insanın karşılaşabileceği durumlardan biridir. Bu nedenle engelli vatandaşların hayatın her alanında, kimseye muhtaç olmadan, hayatlarını sürdürebilmeleri en temel insan hakkıdır.

Devlet olarak engellilere yönelik politikamız; Engelli vatandaşlarımızın üretimde ve toplumsal yaşamda başkasına bağımlı kalmadan yaşamaları için gerekli şartların sağlanmasıdır. Engelli vatandaşlarımızın, ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler olmaları için, her alandaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmak; eğitimle, istihdamla üretken olmalarını sağlamak ve bağımsızca yaşayabilmelerine destek verecek imkânlardan yararlandırmaları gayesini taşımaktayız.

Devletimiz, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için hızlı ve yoğun çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır.

Hiç şüphe yoktur ki engelli vatandaşlarımız için daha yapılacak çok şey vardır. Ülkemizin huzuru, refahı; ülke içinde yaşayan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanır. Engellilerimizin toplumsal hayata katılım sağlamaları tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir.

Nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi için yürütülen çalışmalara; Yerel Yönetimlerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, basın ve yayın organları ile toplumun her kesimindeki bireylerin, destek olması gerekmektedir.

Ülkemizin en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve saygıyla selamlıyor, kendilerine mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yorumlarınıza gerçekten oldukça değer veriyoruz ve belirli zaman aralıklarında asıl muhataplarına iletiyoruz.
Vali Şahin’den Engelliler Haftası Mesajı başlığı altında yazacağınız tüm yorumlar Tekkeköy Gündem yayın ilkelerine uygunluğu kontrol edildikten sonra yayınlanır. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmaz.

Vali Şahin’den Engelliler Haftası Mesajı ile ilgili olmayan yorumlarınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ