Sağlik

Covid-19’a karşı aşılanma durumunu gösteren mikroçip geliştirdi

İsveç merkezli bir girişim olan Epicenter, insanların deri altına yerleştirilebilen bir mikroçip tanıttı. Bu, çip sayesinde bir kişinin Covid-19’a karşı aşılı olup olmadığının görülebileceği belirtildi. Epicenter tarafından yapılan açıklamada mikroçipte yer alan bilgilerin, temassız ödemeler için kullanılan yakın alan iletişimi (NFC) protokolü sayesinde, herhangi bir cihaz tarafından okunabileceği kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart 2020’de Covid-19’u pandemi ilan etti. O andan itibaren corona virüs dünyayı ele geçirdi. İşyerleri kapandı ve insanlar aylarca evlerinde kaldı. Şimdi dünya çapında karantinalar gevşemiş olsa da corona virüs hala yaygın ve yayılmasını durdurmak daha zor olan Omicron gibi yeni varyantlara dönüşüyor. Bununla birlikte, dünyanın artık ölümcül virüsün semptomlarını hafifleten aşılara erişimi var ve aşı durumu bilgileri, Covid-19 pasaportu olarak bilinen kağıt veya dijital biçimde sağlanıyor.

Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede mekanlar, restoranlar, barlar, konser salonları ve müzeler, ziyaretçilerin binaya girebilmek için aşı durumlarını göstermelerini istiyor. Stocholm’de bulunan Epicenter, adlı bir şirket, ise bu bilgiyi sunmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için bir mikroçip geliştirdi.

Epicenter tarafından yapılan açıklamada söz konusu mikroçipin, temassız ödemeler ve anahtarsız giriş sistemleri için kullanılan yakın alan iletişimi (NFC) protokolü sayesinde herhangi bir cihaz tarafından okunabileceği kaydedildi. Şirket tarafından paylaşılan bir videoda, Epicenter yetkilisi Hannes Sjöblad’ın kolundaki çipi aşılı olduğunu göstermek için bir akıllı telefonu üzerinden sallarken görüldü.